таг: деца

Симпатичен гест на фудбалерите на Израел за време на химната во Шкотска

Пред почетокот на мечот во Единбург во Лига на нации, неколку репрезентативци на Израел приметиле дека децата кои стојат покрај нив мрзнат на силниот ветер па ги соблекле јакните и им ги дале да се стоплат. Повеќе

Луѓе присилно се иселуваат заради загадување на воздухот

Загадувањето од дизел возилата го спречува развојот на белите дробови кај децата со што тие доживотно се осакатуваат, покажува истражување во кое учествуваат 2000 ученици од Лондон. И ова е паника во Лондон, чиј проблем со квалитетот на воздухот не е ни приближен до тукашната жабокречина што се дише. Повеќе

Децата задолжени за тениски топчиња се спасуваат од испотените пешкири

Ај што секнат нос, бришат крв и пот, ама има и тенисери и тенисерки кои се суеверни па немој да те натера ѓаволот да им го изместиш пешкирот, дури тогаш ќе кренат хистерија. Повеќе

Штетноста на детските видеа на Јутјуб

За да не ве малтретира, човеков авансно ви ја кажува поентата на неговиот ТЕД говор: ако имате мали деца држете ги што подалеку од Јутјуб. Ако ве интересира поопширно Џејмс Бридл има многу што да ви каже околу содржините што вашето дете го гледа на Јутјуб. Повеќе

Твојот смартфон вс. оценките на твоето дете

Подобро размислување и остроумност кај децата е директно поврзано со тоа колкав дел од денот / животот го минуваат пред смартфон и слични екрани, се тврди во студија која следи податоци на темава веќе 10 години. Повеќе

ПСВ Ајндховен организираше прекрасен ден за најмалите

Трофејниот холандски клуб направи убава акција на стадионот „Филипс Арена“ каде главна улога беа дечињата на навивачите на ПСВ и маскотата Фокси. Повеќе

За епидемијата на деца што го минуваат распустот пред монитор

Докторите треба да препишуваат „играње на рецепта“ за да можат да се справат со дебелината и проблемите со менталното здравје кај децата, препорачува првиот човек на Канцеларијата на комесарот за деца на Англија. Повеќе

Пред мониторите на допир: емисијата која ги охрабрувала децата да цртаат на ТВ екраните

Веќе има генерации кои мислат дека екраните отсекогаш реагирале на допир и дека тоа е „нормалниот“ начин на нивно функционирање. Иако тоа секако не е така, едно американско шоу од 1953 како да ја навестувало денешната технологија на дигитално цртање. Повеќе

Не си го сакаш детето ако не си му ангажирал тутор по Фортнајт

Понудата почнува од 50 долари за 4 часа онлајн лекции, до зависи колку ќе се договориш за тутор во живо да го обучува твоето дете за една единствена цела - како да не изгуби на Фортнајт. Повеќе