таг: унгарија

Како да се купат карти за Европско 2020, колку чинат, каде ќе се игра?

Пошироката македонска јавност, дали поради временската дистанца (март), дали поради карамкашата што ја направи УЕФА со 234 турнири, или поради нешто трето, не е запознаета со тоа дека Македонија 180 минути ќе ја далат од историски пласман на едно Европско. Повеќе

Унгарски ватерполистки ја победиле Јужна Кореа 64:0

На Светското првенство во водни спортови 2019 кое се одржува во корејски Кванџу, унгарските ватерполистки поставија рекорд кој тешко некој да го урне во догледно време. Шеесет и четири пати ја погодија мрежата на Јужнокорејките кои склопиле екипа на еден месец пред Купот. Повеќе

Унгарија ги отвори границите за имигранти... од Венецуела

До сега околу 350 мигранти се стигнати од Венецуела во Унгарија, а уште 750 чекаат да се качат на авион од Каракас до Будимпешта. Повеќе

Унгарија може ќе го екстрадира најголемиот фудбалски „свиркач“

30-годишниот главен информатор на сајтот Football Leaks, Португалецот Руи Педро Гонсалвеш Пинто во моментов е во домашен притвор во Будимпешта и има електронска наногица. Повеќе

Унгарија со ЕУ фори удри по Брисел

Владата на Орбан го обвини Брисел за цензура и нарушување на слобода на говор, откако властите од престолнината на Белгија и ЕУ наредија од улиците на градот да бидат отстранети билборди кои ја поврзуваат миграцијата со тероризам. Повеќе

Kога Хајдн сакаше да си оди од Унгарија
#СакамКласика

Има разни начини човек да се вози на бранот на некоја актуелна тема. Во случајов ќе се обидеме да го искористиме нагло пораснатиот интерес за една земја за да раскажеме приказна не за човек кој влегол во неа на необичен начин, туку за таков кој од таму едвај излегол. Повеќе

Анти-ЕУ ЕУ фронт

Иако за сега никој нема толку длабоко загазено во своите анти-ЕУ чувства како Британците, добар дел од она што е на власт на континентот е во сериозен идеолошки судир со директивите и целите кои се промовираат од раководството на Унијата. Повеќе

Фудбалер не можел да ја извади бурмата па не влезе во игра

Невестата одбрала помал прстен па нејзиниот сопруг тоа го чинеше настап на големото дерби во унгарската лига. Убаво викаат остај го дома. Повеќе

Нов зен, унгарски колачиња