таг: унгарија

Мајсторе ти си каскадер, не фудбалер

На мечот Хонвед - Видеотон кој одлучуваше за титула во унгарското првенство, гостинскиот фудбалер Данко Лазовиќ (34) ја истакна кандидатурата за Глумец на годината во европскиот фудбал. Повеќе

Европски лиги со некои нови шампиони
Кој чека ќе дочека

„Кои ли се овие Виторул“? праша еден познат маалски кладилничар и ја отвори темата (билтенот) за екипите кои со децении, од сенка чекале да освојат титула и да ги тргнат од тронот неприкосновените лидери. Повеќе

Како Унгарците ги провоцираа Романците на Фајнал Фор

Иако играа против Будуќност, домашните навивачи на Ѓер не пропуштија да ги пецнат бројните романски навивачи на Букурешт кој подоцна играше со Вардар. „1918 - Мојата баба е постара од Романија“, стоеше на банерот со кој Унгарците ги закачнаа комшиите за датумот на нивната независност. Повеќе

Лоб на унгарски начин од Пушкаш за Пушкаш

Кога ќе ги разгледува кандидатите за наградата „Ференц Пушкаш“ која се дава на стрелецот на најубавиот гол во сезоната, ФИФА ќе треба да го номинира и фудбалерот Петер Шакали од Академијата Пушкаш, второлигашки клуб од Унгарија. Повеќе

Најатрактивниот гол од корнер во унгарска верзија

Голот со петица на прва кој секогаш нè потсеќа на Златан, падна и во унгарскот фудбалскиот шампионат ислободно уште од сега може да го прогласат за гол на сезоната. Повеќе

Германци мигрираат во Унгарија на Орбан за да избегаат од мигранти
Миграција во рикверц

Конзервативниот став на Виктор Орбан кон миграцијата симетрично бледее како што бледее бојата на кожата на потенцијалните азиланти во Унгарија, нешто што одлично им дојде на повеќе уплашени Германци. Повеќе

Се повлече сивата тренерка, Кираји заврши со репрезентацијата

Иако никогаш не важеше за голман од светска класа, Унгарецот Габор Кираји ќе остане запаметен од фудбалските романтичари пред сè поради тоа што никогаш не се двоеше од сивите тренерки. Повеќе

Двојните стандарди на Виктор Орбан

На Виктор Орбан не му пречат ни кога се од истокот ни кога се муслимани. Му пречат кога немаат пари. За тие што имаат, Унгарија е прилично великодушна. Повеќе

Пораз на кошаркарите, Европското сè подалеку
Квалификации за ЕП2017

Втор пораз на три меча во квалификациите за Европското и македонските кошаркари веројатно го губат чекорот за место на континенталниот собир следната година. Во Кавадарци вечерва Унгарија беше подобра за 10 поени, 66:76. Повеќе