таг: допинг

Херојскиот капитен на Ајнтрахт - Марко Рус

Еден од подобрите играчи и капитен на Ајнтрахт Франкфурт, Марко Рус минува низ најтешкиот период во својот живот но стоечки се носи со проблемите. Повеќе

Мамаду Сако паднал на допинг тест?

УЕФА соопшти дека одбранбениот фудбалер на Ливерпул, Мамаду Сако е под истрага поради тоа што паднал на анти-допинг тестови после мечот против Манчестер во Лига Европа. Повеќе

Не е само Шарапова, 27 Руси користеле мелдониум

Вкупниот број на спортисти во светот кои ја користеле забранетата супстанца стигна до 127, а претпоставките се дека има повеќе. Повеќе

Мелдониумот се продава како алваниум

"Ако е добро за Шарапова, тогаш е добро и за мене," помисли рускиот колективен ум на кој "нешто не ми е арно" па продажбата на неодамна забранетиот лек за спортисти отиде во небо. Повеќе

Поранешна француска министерка за спорт го обвини Надал за допинг

Рафаел Надал во 2013-та година имаше специфична повреда поради која не играше седум месеци, но ние знаеме дека тој беше позитивен на допинг тест и тоа се криеше од јавноста, изјави Роселин Башело министерката за здравје и спорт на Франција. Повеќе

MME кој прв почна со мелдониум

Што е заедничко за една од најдобрите тенисерки на светот, Марија Шарапова, и советските супер-војници од времето на Студената војна сред планините во Авганистан? Земањето мелдониум. Повеќе

Капсулите на Шарапова чинеле 210 денари

Препаратот кој го користела Марија Шарапова поради што паднала на допинг, лесно може да се купи во секоја обична руска аптека и една кутија со 40 капсули чини 270 рубљи или 3,42 евра. Повеќе

Шарапова губи 150 милиони евра само од Најк

Според првичните информации позитивниот допинг тест за руската тенисерка ќе значи суспензија од четири години, но бидејќи ја признала грешката таа може да биде намалена на две. Повеќе

Од Лига на шампиони сега ќе играм во четврта лига

Фудбалерот кој ја доби најголемата казна за користење допинг во историјата на ФИФА, првпат после шокот отворено призна дека размислувал да ја прекине кариерата. Повеќе