таг: Барак Обама

Обама му се пушти на Сандерс

Во еден неодамнешен платен говор Обама ги обвинува белите старци што се борат за претседателска номинација дека „не се тргаат од патот“. Моментално во демократската трка има двајца старци (што имаат шанса), едниот му е другар, другиот е Сандерс. Повеќе

Обама ги повика „разбудените“ да олабават малку

Новите пуританци кои ја сочинуваат „woke“ културата треба да разберат дека светот е премногу хаос, и треба малку да ги снижат своите очекувања, им порача Обама на младите. Повеќе

Демократи 2020 + Обама

Поранешниот американски претседател е „многу загрижен за правецот во кој се движи неговата држава“ и може да се очекува тој да се вмеша и да помогне во победата на Демократскиот кандидат на изборите во 2020. Повеќе

Компани го фрли микрофонот како Барак Обама и Коби Брајант

Во понеделникот Манчестер Сити организираше шампионска парада. Играчите, тренерите и персоналот се провозеле низ градот со отворен автобус во кој биле сите четири освоени трофеи. Повеќе

Обама до демократите: престанете да си пукате во нога

Поранешниот американски претседател и актуелно божество на Демократската партија, е прилично загрижен што крајно-левото, прогресивно крило на партијата не е подготвено на компромис, со што околу одредени разлики во политиките и ставовите создава „кружен стрелачки вод“ меѓу сојузниците. Повеќе

Демократската конгресменка без извини му се пушти на Обама

Жената што на грб го навлече гневот на сопствената партија, Илхан Омар, заради коментари околу Израел сега му се сврте на убедливо најобожуваниот лик кај Демократите, за гревовите од неговиот мандат. Повеќе

Како почнала традицијата шампионите во НБА да одат во Белата куќа кај претседателот

И не само од НБА, туку од сите најголеми спортски првенства во САД, шампионите регуларно почнале да ја посетуваат Белата куќа во ’80-те кога на власт најчесто биле претседатели од Републиканската партија: прво Реган, а потоа и Џорџ Буш. Повеќе

Белгиецот Компани е најучениот меѓу фудбалерите

Дете на мигранти од Конго, капитенот на белгиската фудбалска репрезентација и на англискиот лидер Манчестер Сити важи за еден од најинтелегните играчи на денешницата. Не го занимаваат шарени копачки и фризури со гел, туку нешто далеку подлабоко. Повеќе

Писмото што Обама му го остави на Трамп во Белата куќа

Владетелот на Америка на заминување во последните денови од својот мандат напиша писмо до својот наследник, го превитка и го запечати во коверт адресиран до „Господинот Претседател“. Кратко по инаугурацијата Трамп изјави дека Обама му оставил писмо, ама дека содржината нема да ја сподели со медиумите. Ја сподели. Повеќе