таг: Амазон

Како да станеш најбогатата жена на светот?

Чекор бр. 1: Разведи се од најбогатиот маж на светот. Повеќе

Како Кинези го прелажуваат Амазон

Од легален дел имаш „гуруа“ кои ги советуваат кинеските компании како да бидат позабележливи на Амазон. Од нелегален дел има сè од лажни рецензии и купување сопствени производи за кревање на рејтингот, до поткупување вработени на Амазон за да ти избришат негативни коментари. Уште една работа, Амазон моментално брои над половина милијарда производи. Повеќе

Амазон дневник, записите на работник во магацините на Амазон

Анонимен вработен во центрите за полнење на нарачки на Амазон почнува да пишува колумна за Гардијан во која открива инсајдерски информации за работата и своите колеги. Во магацинот се вработува пред почетокот на главната сезона. Повеќе

Пара на пара се лепи, милијарди на Амазон

По година и кусур конкурси, разгледувања, кандидатури и слично, Амазон неделава објави дека новото седиште на компанијата ќе го отвори во Њујорк и во северна Вирџинија, и за овој потег ќе добие државни субвенции во износ од 4,6 милијарди долари. Или: компанијата која чува 8,6 милијарди долари во кеш на оф-шор сметки за да не плати данок во САД и чиј сопственик е најбогатиот човек во светот, од американските даночни обврзници ќе добие на поклон 4,6 милијарди долари затоа што ќе отвори нови канцеларии. Повеќе

Европа им воведе квоти на Нетфликс и Амазон прајм

Нешто слично на правилото што кај нас заврши со пуштање македонска музика после 1 часот по полноќ, Европскиот парламент одлучи дека ако Нетфликс и Амазон сакаат да продолжат да работат во ЕУ ќе мора 30% од содржината да им биде европска. Повеќе

Жбрц!

Триумфална и историска беше вчерашната објава на Амазон дека минималната плата на своите работници ја крева на 15 долари на час. По објавата почна и подетално да се разгледува целиот апгрејд на платите. Повеќе

Џеф Безос попушти, ваистина попушти

Најбогатиот човек на светот реши да отстапи пред притисоците од активисти и од Берни Сандерс и минималната плата во Амазон (што е од посебно значење за вработените во магацините) да ја крене на 15 долари на час. Повеќе

Технолошките гиганти потрошија 80 милијарди долари за никој да не може да им конкурира

5-те најголеми технолошки компании во САД, Гугл, Амазон, Епл, Микрософт и Фејсбук, на кои до сега вие им бевте еден од главните производи што го продаваа, изминатава година заедно потрошија 80 милијарди долари на физички имот, вклучително машинерија и алат, во својата трансформација во класични индустриски гиганти. Повеќе

Амазон патентирал кафез за работници

Компанијата и досега беше мета на критики дека своите работници ги употребува како роботи. А пред некоја година патентирале и изум кој ја разгорува таа приказна. „Ние тоа за нивно добро“, велат од Амазон. Повеќе