таг: Велика Британија

Kиндл-от од 17 век

И пред електронските читачи, за кои велат дека имаат предност пред хартијата затоа што собираат голем број книги во едно апаратче, имало обиди за правење ваква портабл верзија на библиотека. Една од нив е од Британија, од 1617. Повеќе

Документарците за руските хулигани

Минатата недела БиБиСи го емитуваше долгоочекуваниот документарец за организираните руски хулигани кој на Европското првенство во Франција минатата година дојдоа, направија хаос и заминаа. Јавноста не знае што да очекува за време на Мундијалот 2018-та во Русија, па новинарите на британскиот канал помуабетиле со руските хулигани на таа и на други теми. Слично нешто снимаше и Vice. Повеќе

Канада исфрлена од тенискиот Дејвис Куп, судијата погоден во око

Еден од поинтересните дуели на годинешниов Дејвис Куп, Канада - Велика Британија имаше неславна завршница откако 17-годишниот Шаповалов го погоди судијата право во око и тешко го повреди. Повеќе

Екстерно на британски начин

Исламистичко училиште во Велика Британија добило негативна оценка од надлежниот образовен инспекторат откако во ненејавена посета и тестирање установиле дека учениците не знаат ниту која е премиерка на земјата ниту која е Хилари Клинтон. Повеќе

Лондон некрополис релвеј: возот кој пренесувал мртви

Што кога во градот постоечките гробни места не се доволни, а често фаќа епидемија на заразни болести? Се отвара железничка пруга до најблиското соодветно место, а живите прават еднодневни „екскурзии“ за да ги закопаат своите мртви. Или барем така било во Британија при крај на 19 и голем дел од 20 век.  Повеќе

Британија ќе цензурира видеа со "неконвенционален" секс

Пуританскиот дел од Британија е на праг да извојува голема победа ако пројде предлогот за забрана на видеа со неконвенционален секс. Да се објасниме директно: освен оние фетиш порничи, спенкувања и слично, во тоа би спаднала и познатата категорија "four fingers". Замислете вие држава да ви се меша колку прсти можете да употребувате во секс.  Повеќе

Кошаркарите ќе гледаат Европско пред телевизија
Квалификации за ЕП

Во претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП2017, Македонија убедливо загуби од Велика Британија со 60:89. Повеќе

Марш, как'в Брегзит - вратите ми гу Југославију

Овакој да се секирасмо да не ни се распадне Југославија како што се секирасмо за Брегзит, с'га куде да ни е крај... Повеќе

Кој од познатите Британци е за Брегзит а кој против

Исто како и кај генералната популација, и познатите Англичани се поделени околу останувањето или напуштањето на ЕУ, прашање кое ќе се решава на референдум во јуни. Само, за разлика од кај нас, таму нема драматични раскинувања другарства по Фејсбуци и вадење валкан веш од времето кога биле "искрени" пријатели и колеги. Повеќе