таг: самоубиства

Психологија на фанатизмот: бранот самоубиствата во Германија во 1945

Нова книга го истражува феноменот на масовно одземање на сопствениот живот, кој ја зафатил Германија тогаш кога станало јасно дека таа ќе ја загуби Втората светска војна. Повеќе

19 Индијци се самоубија заради паднат испит

Билансот на мртви е од средината до крајот на април, а според родителите проблемот е во компјутерската програма која погрешно ги протолкувала и оценила тестовите. Повеќе

Околу новогодишните празници и самоубиствата

Општо раширеното мислење е дека стапката на самоубиства има скок за време на новогодишните празници, затоа што сите се под стрес по најразлични основи. Излезе дека ова не само што не е точно, туку реалноста е спротивна. Повеќе

Шведската маса не ја даваме!

53-годишен маж се самоубива пред казино ресорт во Лас Вегас. Од сите мотиви што можете да ги помислите бунт против коцкарските корпорации, коцкарски долгови што не можат да бидат вратени, незапирлива зависност од коцкање, ниту една не е ни приближна до проблемите на човекот. Повеќе

Единствениот вистински филозофски проблем
Ками за самоубиството

Кога ќе се спомне самоубиство, првата помисла е физичко, насилно одземање на сопствениот живот. Но има и друг, подеднакво страшен вид сопствено обезживотување - кога живееш механички, доживувајќи го светот само како сценографија.  Повеќе

Поезијата на кинеските самоубијци

Во неколку неодамнешни самоубиства во Кина, жртвите зад себе наместо проштално писмо оставаа поеми за збогување. Не текстот од омилената песна, туку поеми што сами ги напишале. Повеќе

Чија глад задоволува невкусната медиумска храна

Како и во случајот со грозоморното убиство на младата Тијана, самоубиството на Робин Вилијамс е одлична прилика медиумите да заебат работа. Повеќе

Трагичниот лик на комичарот
По смртта на Робин Вилијамс

Случајот на самоубиство поради депресија, што во моментов се наведува како најверојатна причина за смртта на славниот актер, е повод да се потсетиме на старата вистина - дека исцртаната насмевка на лицето на кловнот, всушност ја крие неговата тага. Повеќе

Самоубиство во Кина поради загуба во кладилница

Изненадувачките резултати на Мундијалот во Бразил му ги расипаа сметките во кладилница на студент, кој реши да се самоубие. Повеќе