таг: пензија

Уметноста да знаеш да кажеш доста - Робин Ван Перси испратен како доликува

Во неделата Феенорд го одигра последниот домашен меч во сезоната и изгуби 0:2 од Ден Хаг, но на крајот е третопласиран, ќе игра во Лига Европа, а натпреварот беше во втор план. Навивачите имаа друга цел. Повеќе

Осуден педофил ќе добие пензија од 1,8 милиони долари додека е на робија

Американските власти не можат да ја спречат исплатата на пензија на педофилот доктор освен ако Конгресот не го смени федералниот закон, без разлика што тој моментално отслужува затворска казна. Повеќе

Тренерот кој во родниот крај го сакаат повеќе од Дејвид Боуви
Дома си е дома

Откако ги спакувал куферите и заминал на пат околу светот, 70-годишниот Рој Хоџсон после 51 година се враќа дома, меѓу своите но пред најголемата задача во животот - да ги спаси од испаѓање како што спасуваше многу други. Повеќе

Владимир Кличко се пензионираше од бокс на 41 година
Нико Розберг се повлече од Формула 1

Во неделата првпат во кариерата стана светски шампион во елитната Формула 1, а веќе денес, во петок одлучи да стави крај на кариерата. Повеќе

Que sera, sera - Стиви Џи ѝ кажа крај на кариерата

Фудбалот останува без една од најголемите легенди во историјата. Големиот капитен Стивен Џерард денес ја затвори книгата од неговата фудбалска кариера. Повеќе

Се пензионираше и најдобриот тројкаш на сите времиња во НБА
Sugar Ray

По Коби Брајант, Кевин Гарнет и Тим Данкан, уште една легенда која што ги одбележи претходните 20 години во НБА, реши да се повлече. Реј Ален замина во пензија. Повеќе

По 21 година, волкот со број 21 ја напушти играта
Кевин Гарнет замина во пензија

По Коби Брајант, Тим Данкан и Амаре Стадемаер, годината 2016 ќе остане запаметена по крајот на кариерата на уште еден славен лик кој минатиов викенд стави точка а кој беше мост меѓу старата школа и футуристите. Повеќе

Дојде и тој момент - ќе ни фали господин Тим Данкан
Човекот без непријатели

Една од најславните кариери во историјата не само на кошарката, туку и на спортот воопшто заврши, откако Тимоти Данкан одлучи дека нема сили за 82 меча и плејоф во една сезона. Повеќе