таг: нетфликс

Како Амазон за малку ќе го купеше Нетфликс за бакшиш

1998 година, Амазон се уште е мала и нова компанија (за американски размери), ама Нетфликс е уште помала и понова. Нетфликс во тоа време речиси една година e во бизнис со видео содржини, бизнис во кој Амазон сака да влезе, па овие им изгледаат како одличен почеток. Повеќе

„Токму сега“ (Right Now, 2019)
Букбокс гледаше

Во ноември 2016 излезе Нетфликс серијата Master of None. На Ансари таа му донесе Златен глобус за најдобар актер во ТВ комедија, со што тој стана првиот Американец со азијско потекло кој ја добива оваа награда. И сите го сакаа. Повеќе

„Анима“: краток филм за новиот соло албум на Том Јорк на Нетфликс

Режисер е Пол Томас Андерсон, а ова е негов прв проект по „Фантомската нишка“ од 2017. Филмот, или филмчето, е наречено „еднокотурно“ (one-reeler) во чест на ерата на немиот филм. Повеќе

Што е сè измислено во новиот „документарец“ на Скорсезе за Дилан?
Букбокс гледаше

Краткиот одговор на прашањето од насловот е дека измислени работи во филмот има многу. Ама тоа не е причина да не слушате два и кусур саати одлична музика. Повеќе

Нетфликс ги спасува децата од 400 часови реклами годишно

Иако деца се повеќе и повеќе дремат на телефони и таблет уреди, телевизорот и понатаму останува доминантен извор на забава за деца на возраст меѓу 2 и 11 години. Повеќе

Американското министерство за правда се вмеша во исправањето неправди околу Оскарите

Откако маката што филмаџиите ја имаат со стриминг сервисите како Нетфликс стигна до таму богот на Холивуд, Спилберг, да проговори околу тоа, сега и американските власти излегоа со свое гледиште на целата работа. Повеќе

Спилберг: Да го мафнете тоа Нетфликсот од Оскари

Говорејќи на годишниот состанок по Оскарите, како гувернер на Академијата за филмски уметности и како Спилберг, режисерот се отворил против давањето Оскари за филмовите кои доаѓаат од стриминг сервисите (Нетфликс, Амазон прајм и сл.). Повеќе

Европа им воведе квоти на Нетфликс и Амазон прајм

Нешто слично на правилото што кај нас заврши со пуштање македонска музика после 1 часот по полноќ, Европскиот парламент одлучи дека ако Нетфликс и Амазон сакаат да продолжат да работат во ЕУ ќе мора 30% од содржината да им биде европска. Повеќе

Нетфликс почна да тестира пуштање реклами