таг: Мигранти

Грците ќе чадат мигранти со скара

Со сета мудрост карактеристична за грчка радикална десница, група грчки националисти за викендов закажаа правење скара (нормално свинска) веднаш до еден од бегалските кампови во земјата. Повеќе

Да си ги видите мртвите

Швајцарско-исландскиот уметник, Кристоф Бушел, доаѓа до потонат рибарски брод, го мкне до Венеција и го изложува на годишното биенале. Што баш тој брод? Ова е истиот рибарски брод кој во 2015-та потона заедно со 800 мигранти тргнати од Либија кон Европа. Повеќе

Унгарија ги отвори границите за имигранти... од Венецуела

До сега околу 350 мигранти се стигнати од Венецуела во Унгарија, а уште 750 чекаат да се качат на авион од Каракас до Будимпешта. Повеќе

Вината за бегалската криза има и арапска страна

Камел Дауд е алжирски автор и новинар, и човек на кој му е смачено да слуша дека Арапите „се жртвите а и дека Западот е нашиот џелат“. Повеќе

Расистички е колку е ЕУ опседната со мигранти

Во најсрамните вести од минатата недела, кои едвај и да добија внимание од медиумите, Доктори без граници ја прекина својата операција за спасување мигранти на Медитеранот заради притисокот од европските нации, а посебно Италија. Повеќе

Како навивачите на Ливерпул шверцувале двајца мигранти од Париз во Англија

Големо хумано дело на „скаузерите“. Она што го направиле во Париз па сè до нивната англиска земја е за огромна почит. Повеќе

Данска ќе ги решава мигрантите криминалци со напуштен остров

Се што е криминалец во земјата што нема дански пасош ќе заврши на напуштен остров и таму ќе чека да биде депортиран, предвидува новата иницијатива на данската влада. Повеќе

Непријателот на мојот непријател е муслиман?

Кај Евреите во Германија вкоренетиот страв од нацисти стана засенет со страв од анти-семитизам на над 1 милиони новокомпонирани муслимани жители на Германија кои како бегалци пристигнаа во земјата од 2015 до денес. Повеќе

Доналд Трамп советува

Шпанскиот министер за надворешни работи објави дека американскиот претседател му предложил тактика за спречување на напливот мигранти од Африка, при што зборот „тактика“ е многу либерално употребен во овој контекст. Повеќе