таг: Мигранти

Меркел, шпиони и мигранти

Откако во германската јавност се појави видео во кое крајни десничари од Кемниц бркаат мигранти по улиците на градот, канцеларката на Германија изјави дека сликите „многу јасно покажуваат омраза“. За потполно истото видео првиот човек на германското разузнавање изјави дека не е уверен дека крајните десничари го направиле тоа и дека снимката од насилствата може да е лажна. Вакво разидување до сега речиси и да се нема случено. Повеќе

ЕУ нема да може да ја аутсорсира кризата со мигрантите

На почетокот од летово ЕУ одлучи приливот на мигранти да го решава крајно корпоративно, по сега веќе традиционален рецепт - да му плати на некој друг да му ја мисли за нив. Повеќе

Супер ѕвездата од НБА Марк Гасол спасил жена мигрант среде море

Најдобриот кошаркар на Мемфис Гризлис учествувал во спасувачките акции во Средоземното море и ја спасил Жозефина, Камерунката која што ја пронашле жива среде море. Повеќе

Данскиот парламент го изгласа „гето планот“
Данско гето?

Составен од 22 иницијативи планот предвидува „интегрирање на гетата“ во земјата, и во основа на терен се доживува како систематски напад на сите малцински и бегалски заедници. Повеќе

Скоро па и нема кој не одби да гради центри за прием на бегалци

Египетските власти соопштија дека нема да изградат бегалски центри за мигранти депортирани од ЕУ ако тоа се побара од нив. Токму „прифатните центри“ се дел од планот на ЕУ за решавање на нивниот проблем со бегалците. Повеќе

На кој јазик се разбираат Белгијците?
СП 2018

Како есенцијален дел од фудбалот, јазикот е средство преку кое тренерите им даваат инструкции на играчите. Но како разговараат ако составот им е шарен како на Белгија? Повеќе

Граѓанската војна во германската централна-десница

„Wirkungsgleich“ е германски термин кој се преведува нешто во рамките на „со ист ефект“ или „еквивалентно ефикасно“, и тој заврши како еден од главните зборови од викенд битката што се разгоре меѓу германските коалициони партнери. Повеќе

Како тоа белците се иселеници, а луѓето од сите други бои се имигранти?

По дефиниција, иселеник е човек кој привремено или трајно живее во држава која не е негова според раѓање, ама во пракса никогаш не сме слушнале вест со „Во Медитеранот потона брод со иселеници.“ Повеќе

Добрососедско гадење

Италијанската влада е неодговорна и цинична заради тоа што одби да прими над 600 имигранти заглавени во Медитеранот, гласи критиката на француската влада. Пораката од владеачката француска партија е далеку поконкретна. Повеќе