таг: канада

Онтарио успеа да направи минус од 42 милиони долари од продажбата на марихуана

Канаѓаните легализираа продажба на марихуана и тоа требаше меѓу другото да помогне во закрепнување на „кутрите“ буџети. Во случајот со Онтарио целата работа тргна во друг правец и проблемите со пари само метастазираа. Повеќе

Боже жали на Трудо скандалите

Во време кога кај нас уште од портирница на Влада немаат кажано кој обвинител која судска постапка треба да ја тера, како треба да ја води и како треба да заврши, канадскиот премиер Трудо го минува еден од најтешките скандали на својата кариера заради мешање во работата на својата министерка за правда. Повеќе

Бомба на Гвардадо за еврогол од 30 метри

Паралелно со Копа Америка 2019, се игра и Голд Куп, турнирот на Северна и Централна Америка. Таму Мексико синоќа ја победи Канада со 3:1 а голот кој го даде капитенот и ветеран Гвардадо беше најубав гол досега таму. Повеќе

Во Канада на патеката за Формула 1 редовно страдаат животинчиња

Дабари, мрмоти и верверички се животинчињата кои редовно се појавуваат на легендарната патека за Гран При во Монтреал. Пилотите возат толку брзо што само во ретки случаи и со чиста среќа успеваат да избегнат немили настани со животните. Повеќе

Необична приказна за Индиецот кој цел живот го бодри Торонто

Познатиот новинар и репортер на СиЕнЕн и ЕјБиСи, Мухамад Али преку подолга нишка на неговиот Твитер профил раскажа неверојатна сторија за најверниот навивач на клубот кој се наоѓа пред прва историска титула во НБА. Повеќе

Посетител на музеј успеал да отвори мистериозен сеф

Турист, чија професија не се открива, ги погодил бројките на 900 килограми тешкиот сеф затворен со децении.  Повеќе

Торонто и Канада не памтат ваква еуфорија, Репторс водат во финалето на НБА

Спротивно на сите предвидувања и очекувања, Торонто го совлада Голден Стејт 118:109 и „фрли шкорче во бензинот“ на финалето на НБА. Икс-фактор на мечот беше Паскал Сиакам кој сам ги доби Вориорси. Повеќе

Добитна комбинација

Благајничката на главниот град на Канада има овластување без никакво дополнително одобрение да префрли до 25 милиони долари. Она што го нема благајничката е способност да препознае меил измама. Повеќе

Канадски филм направен на јазик кого го зборуваат само 20 луѓе во светот

„Работ на ножот“ или SGaawaay K'uuna е игран филм кој премиерно ќе се прикаже во април, а кого без титл ќе можат да го разберат само малкумина. Повеќе