таг: калифорнија

Саудиска Арабија ги цица резервите со вода на Калифорнија, на цака стара 140 години

Во 1877 британски копач на злато почнува да обработува едно парче земја во Калифорнија и со тоа го добива правото и на бесплатно користење на водите кои минуваат низ местото. Век и пол подоцна, човекот е умрен, местото е претворено во град, ама водата и понатаму е бесплатна, во еден случај и за Саудијци. Повеќе

Кина го загадува воздухот во Калифорнија

Слично како што Кина не почитуваше граници во загадувањето, така и загадувањето не почитува државни граници. За сега Калифорнија трпи штета по двете основи. Повеќе

Мајк Тајсон ужива на фестивал за марихуана

Далеку од градската врева и боксерските промоции на незгодните менаџери, легендата „свири во труба“ редовно. Повеќе

Малиот кој спаси 20 деца во школскиот масакр во САД ќе го види Меси

На 14. февруари годинава 19-годишниот Николас Круз со автоматска пушка уби 14 ученици и 3 наставници во школо на Флорида. Бројот на жртвите можел да биде многу поголем ако не бил 15-годишниот Ентони Боргес. Повеќе

Калифорнија го прекори Нестле дека е дрч за вода

Властите на Калифорнија решија дека Нестле нема право да флашира и да продава вода за време на големата сушата што ја има зафатено американската сојузната држава. Повеќе

Саатници за финалето во НБА по наше време

Кулминацијата во НБА дојде до точка на топење: Раководството на лигата ги соопшти датумите за финалните средби кои започнуваат од 1. јуни и во кои Стефон Кари и Дурент го чекаат подобриот од дуелот Кливленд - Бостон на Истокот. Повеќе

Калифорнија, пред и по дождот
Како (засега) пропадна независноста на Калифорнија

Симпатизерите и активистите кои работеа на отцепување на Калифорнија од САД во понеделникот официјално се пишманија и ја повлекоа петицијата на оваа тема. Повеќе

Независна Калифорнија?

Следејќи го не така светлиот пример на неколку јужни држави кои во времето кога Обама влегуваше во Белата куќа ветија отцепување од Унијата, а брендирани по движењето што успеа да ја отцепи Британија од другата Унија, во Калифорнија сè повеќе на сила добива калегзит - кампањата за независна Калифорнија. Повеќе