таг: данок

Амазон Британија успеа да плати само 7,4 милиони фунти данок на продажба од над 7 милијарди фунти

Од Амазон објаснуваат дека сумата не е за чудење и дека помалиот данок е последица помалиот профит. Помала затоа што годинава нивните сметководители успеаа на државата да и испорачаат два пати помалку данок отколку минатата година. Повеќе

Доброволниот данок доброволно игнориран од Норвежаните

Здробена од притисоци од опозицијата и критики дека ги намалилa даноците а продолжилa да троши ко парите да и се од наследство, централно-десната норвешката министерка за финансии дојде до решение кое наликува на влажни соништа што и левичари се срамат да ги раскажуваат: секој што сака да може да и остави повеќе пари на државата за данок. Како што вам ви звучи идејата, така им звучи и на Норвежани. Повеќе

Како Лука Модриќ стана државен непријател број 2?

Десетката на најдобриот клуб во Европа во моментов, Лука Модриќ е почитуван насекаде во светот, само не во својата татковина каде го навредуваат и исвиркуваат. Зошто? Повеќе

Капиталистите го уништуваат капитализмот а еврото не може вака

Водечки европски економист предупредува дека еврото е оставено на цедило. Националните влади се лишени од одговорност а европска влада не постои. Враќање на националните валути не е предвидено и никој не знае како тоа би завршило. Најверојатно со распаѓање на ЕУ. Повеќе

Американските компании чуваат 2400 милијарди долари вон САД

По големина на купчето готовина Епл без конкуренција е на прво место, по сумата пари што се чуваат вон дофат на властите САД имаа друг шампион. Повеќе

Бил Гејтс предлага роботите да плаќаат даноци

Од неколку различни страни доаѓаат решенија за едно од најнеизвесните прашања на блиската иднина (а не е што ќе пресече факинг ДУИ): кога роботите ќе го преземат производството, од кај ни нас пари да го купуваме она што тие ги произведуваат? Повеќе

Мурињо и Роналдо избегнувале данок?
Фудбалски Викиликс

Најголемите европски спортски медиуми на големо најавуваат откривање на еден од најголемите фудбалски скандали. Се споменуваат откривање докази дека многу познати фудбалери и тренери биле вмешани во незаконско работење. Повеќе

Меси и татко му осудени на 21 месец затвор

Ѕвездата на Барселона на почетокот на јуни се појави на суд, заедно со татко му поради сериозните обвинувања за затајување данок, а денес ја слушнале пресудата и ќе мора да платат 2 милиони евра. Повеќе

Данок на брада

Комплетно збунет од "психологијата зад трендот" бербер од Британија започна постапка за воведување данок на секој што носи брада. Повеќе