таг: жени

Жените кои помогнале во подемот на Кју-клукс кланот
Ем конзервативки, ем феминистки

Стереотипно, се смета дека женските политики се секогаш понежни и помалку расистични од машките. Историски податоци за жени на раководни позиции на американскиот ККК кој заговара(л) супериорност на белата раса, антисемитизам, хомофобија и антикомунизам, прикажува една поинаква слика. Повеќе

Разбивање табуа: прв сексуален прирачник за муслиманки напишан од муслиманка

Дали жената може и треба да биде задоволна во брачниот кревет, а сепак да остане доследна на верските поуки? Прв ваков водич напишан од муслиманка се обидува да одговори на ова прашање. Повеќе

Меланија ги пофали Арапите дека ја јачаат жената

Првата дама на САД ја пофали Саудиска Арабија за нивните напори и мерки кои водат кон „оснажување на жените“. За 110 милијарди долари колку што нејзиниот златен сопруг на домаќините им наплати во вид на нарачки за оружје, Меланија можеше да каже и дека САД од оваа земја можат многу да научат за третманот на жената. Повеќе

Kинеското писмо кое го користеле исклучиво жени

Нушу е слоговно писмо, многу поразлично од традиционалните кинески идеограми. Од 19-тиот век се користел за пишување на специфичниот дијалект кој го зборуваат луѓето од провинцијата Хунан во јужна Кина. Но го знаеле само жените. Повеќе

„Гадна“: историја на една придавка во женски род
Хилари мори, душманке

Во текот на финалната претседателска дебата Трамп ја нарече Хилари „гадна“ жена. Нејзините приврзанички едвај дочекаа повод и самите да изјават - да, и тие се гадни и опасни. Дали ова се навистина навредливи зборови кога се применети на жени? Повеќе

13 варијации на тема „секс, дрога и рокенрол"

Ова е хедонистичкото тројство кое на многумина им го скрати животот. Но познатата изрека има своја историска позадина и локални варијанти во различни јазици, кои звучат не загрозувачки, туку животно продолжувачки. Повеќе

Во чест на филмските монтажерки

Од Деде Ален („Бони и Клајд") до овогодишната победничка во категоријата монтажа, Маргарет Сискел за „Лудиот Макс", ова видео е трибјут за 10 жени во професија која постојано е засенета од режисерите, продуцентите и актерите, но која игра огромна улога во финалниот изглед на филмот. Повеќе

Проблемот со жените
Хумор и феминизам

„Женските мозоци биле не само помали, туку и направени од мек, сунѓерест, лесен материјал" - ова е текстот на еден од цртежите во новата книга на Џеки Флеминг, феминистичка но истовремено хумористична книга, за оние силни жени изоставени од учебниците по историја. Повеќе

Полн стадион без мажи, со 43.000 жени и деца
Убавата слика од Истанбул

Во 2011. година, поради инвазијата на навивачите на пријателската против Шахтјор, Фенербахче беше казнет да игра без публика две домашни средби. Клубот предложи да може да присуствуваат жени и деца до 12 години, турскиот сојуз прифати и стадионот Шукру Сарачоглу прати убава слика во светот. Повеќе