таг: жени

Полн стадион без мажи, со 43.000 жени и деца
Убавата слика од Истанбул

Во 2011. година, поради инвазијата на навивачите на пријателската против Шахтјор, Фенербахче беше казнет да игра без публика две домашни средби. Клубот предложи да може да присуствуваат жени и деца до 12 години, турскиот сојуз прифати и стадионот Шукру Сарачоглу прати убава слика во светот. Повеќе

Храбрите жени од Нигерија кои сами си издаваат книги

30-те милиони припадници на народот Хауса во северна Нигерија имаат богата и долга историја, која во последниве години е обележана со теророт и бруталноста на џихадистичката милитантна група Боко Харам. Тоа, значи, не е баш место каде што би очекувале процут на литературно движење на жени-муслиманки, а особено не такво кое произведува љубовни романи, но со јасни политички пораки. Повеќе

Што значи кога девојка сака фудбал и убаво црта

Руската блогерка Дарја Исаева по сопствено признание во новата година влегла со желба да наслика уште многу портрети на познатите светски фудбалери кои ги црта како ретко кој друг. Повеќе

Субверзивноста на балканските жени
Господарки на машките стравови

Веројатно се сеќавате на списокот на 10 особини на балканскиот менталитет. Но дали има нешто специфично за балканските жени? Светлана Слапшак зборува за нивниот статус, кој историски и актуелно е мешавина на понизност и бунтовност. Повеќе

Што било нејасно за жените во фудбалот?
Зошто ти треба "теткица" на работа

Како што ги минуваат 40-ти, 50-ти и 60-ти години така станува се потешко да задржиш жена во компанија, пред се затоа што жените со амбиција на оваа возраст, повеќе немаат намера да го следат и да работат по машки распоред. Повеќе

„Женски" книги не добиваат престижни книжевни награди
Статистика за Пулицер

Последниве 15 години ниту една книга напишана од жена, а во која истовремено работите се раскажани од аспект на женски лик, нема добиено ни Пулицер, ни Букер, ни бутур. Ако не верувате, погледнете ги овие дијаграми. Повеќе

Бесрамни фотографии
Не е тоа што мислите

Секоја жена може да биде прекрасен пин-ап модел - ова е идејата зад „Бесрамна фотографија", проект започнат од Софи Спинел (Sophie Spinelle) во 2009. Повеќе

Најстарата тапанарка на светот
Виола Смит - царица

Ракувала со палки подобро од кој и да е маж, а нејзината вештина и денес може да засени голем број модерни тапанари. Смит е само една од голем број легендарни музичарки, кои го отвориле патот за некогаш дискриминираните перкусионистки. Денес има 102 години и сè уште не се откажува. Повеќе