таг: социјални мрежи

20 години социјални мрежи во 80 и нешто секунди
Дизни, Нестле и Фортнајт ги повлекоа рекламите од Јутјуб по обвиненијата за педофилија

Сè е убаво со рекламирање на социјални мрежи и вадење пари од корисничка содржина се додека не се појават првите обвинувања дека твојата платформа се користи од педофилска група, како за непречена комуникација, така и за ширење на педофилска содржина. Повеќе

Како тинејџерки мислат дека треба да изгледаат за на Инстаграм
Selfie-harm

Фотограф ангажира 15 тинејџери на возраст од 13 до 19 години, ги фотографира и има ги дава сликите да ги уредат колку што мислат дека треба пред да ги објават на Инстаграм или кој и е да е друг социјален медиум. Повеќе

Внимавај на ѕвезди*ката: подемот на еден подзаборавен знак

Веројатно сте го виделе на социјалните мрежи, како начин нешто (лажно) да се прикрие. Но и како ознака на иронија или презир. Стар знак кој добива нови значења. Повеќе

Маркетингот на Рома е многу, многу јак

Просто и да не си навивач на овој италијански тим, луѓето кои им ги водат официјалните профили на социјалните мрежи прават да се смееш и на шеги на сметка на твојот омилен клуб. Повеќе

Лајффејкер, кога мислењето на другите ви е поважно од сè

Лајффејкер е нов сајт кој за евтини пари нуди пакети со фотографии за постирање на социјални медиуми, кои ќе направат да изгледате како да имате супер интересен живот. Во понудата има пакети како „Гледај каде бев на одмор и плачи“, „Дури и моето маче / куче е посреќно од тебе“ или „Гледај што ручав“. Она што е најважно за Лајффејкер е дека е лажњак и сајт направен од стартапот за ментално здравје Санктус кој со проектот „сака да го нагласи нездравото однесување на социјални мрежи и нивното штетно влијание врз менталното здравје.“ Повеќе

Не е зависноста од смартфонот, пострашно е

Не е виновен смартфонот кој го имаме, ниту таблетот ниту пак лап-топот. Она што нè убива во поим е нашата потреба од повратни реакции и постојани микро-награди кои дотураат допамин во нашите - жедни за внимание -  мозочиња.    Повеќе

#deletefacebook

Фејсбук нè искористува. Активно ги раздава нашите информации. Создава ехо комора во име на поврзувања. Го вади на површина она што нè разделува и ја уништува вистинската причина зошто воопшто почнавме да користиме социјални мрежи - човечки врски. Фејсбук е канцер. Повеќе

Зошто нема да прочитате уште една сторија околу Сирија

Војната во Сирија почна со протести за менување на власта, па работите се влошија и се отвори воен фронт меѓу власта и опозицијата, па се појави ИСИС и работите станаа ужасни, па по седум години војна нема кој нема што не се вклучи, а ситуацијата, видеата и сликите од терен не се ништо помалку ужасни, само веќе никој не обрнува внимание, ниту пак се шокира. Повеќе