таг: Њујорк

Амазон се откажа од градење кампус во Њујорк

Во процедура која наликуваше на избор на домаќин за Олимпијада, повеќе американски градови се кандидираа и му се нудеа на Амазон кај нив да го отвори својот нов кампус. Победи Њујорк, во добар дел и заради субвенциите од 3 милијарди долари што градот одлучи да и ги даде на компанијата. Вчера Амазон објави дека се откажува од Њујорк. Повеќе

Бин Ладен наводно ги сменил нападите од Лондон во Њујорк поради Арсенал

На 11 септември 2001 година во Њујрок се случи најголемата катастрофа во XXI век: терористичката организација Ал Каида киднапираше четири патнички авиони од кои два ги пренасочи во кулите близначки кај Светскиот трговски центар. Повеќе

Пара на пара се лепи, милијарди на Амазон

По година и кусур конкурси, разгледувања, кандидатури и слично, Амазон неделава објави дека новото седиште на компанијата ќе го отвори во Њујорк и во северна Вирџинија, и за овој потег ќе добие државни субвенции во износ од 4,6 милијарди долари. Или: компанијата која чува 8,6 милијарди долари во кеш на оф-шор сметки за да не плати данок во САД и чиј сопственик е најбогатиот човек во светот, од американските даночни обврзници ќе добие на поклон 4,6 милијарди долари затоа што ќе отвори нови канцеларии. Повеќе

Конгресменката што (за сега) нема пари за да се пресели во Вашингтон

Нова конгресменка, демократ ама од тие што се по на лево, не може да си дозволи пред првата плата да се пресели во главниот град на САД каде што треба да го изработи својот мандат. Повеќе

Библиотеките во кои има тајни станови

Во библиотеката Форт Вашингтон на Менхетен со години постоел „скриен“ стан, во кои живееле луѓето кои ги полнеле печките со јаглен за загревање на објектот и нивните семејства. Такви станови имало во скоро сите библиотеки во Њујорк. Повеќе

Библиотека што овозможува читателите да зајмат вратоврски и чанти

Во обид да останат релевантни во новото време, библиотеките прибегнуваат кон различни стратегии. Њујоршката доделува грантови за најиновативните предлози на своите вработени, меѓу кои - зајмење облека. Повеќе

На УС Опен е толку топло што тенисерите менуваат по 10 маици

И Федерер, и Ѓоковиќ и Севастова и многу други тенисери и тенисерки пеколно тешко се справуваат со екстремните горештини на теренот. Повеќе

На кој му е до тенис на УС Опен по 27-часовен прелет на 16.000 км

А некој ќе типува на него во обложувалница без претходно да знае дека дечкото 27 часа непрекинато се возел во авион и сменил којзнае колку зони и клими. Повеќе

Њујоршка библиотека промовира класичната литература на Инстаграм

„Инста романи“ е нова иницијатива преку која корисниците на инстаграм можат да читаат книги и на овој начин. За конзервативните како нас ова е тотално непотребно, но признаваме дека убаво изгледа - кориците, на пример, мрдаат, и има музика. Повеќе