таг: милијардери

Најсиромашните 50% од САД имаат помалку пари од тројцата најбогати

Бил Гејтс, Џеф Безос и Ворен Бафет имаат исто богатство колку и најсиромашните 160 милиони Американци заедно. Тројцава вкупно имаат 248,5 милијарди долари, што според Институтот за истражување политики е повеќе отколку што имаат 160-те милиони најсиромашни во земјата. Повеќе

Светот го живее новото Позлатено доба

Почетокот на 20-от век и времето на Карнеги, Вандербилт и Рокфелер семејствата е последен пат кога толку многу пари биле во рацете на толку малку луѓе. Моментално, богатството на светските милијардери заедно изнесува над 6000 милијарди долари. Повеќе

Богаташите од Силициумската долина се за сечии права, освен работничките

Сопствениците и основачи на најголемите технолошки гиганти ќе влијаат на изместување на демократите уште повеќе кон лево за голем број општествени и економски прашања, со исклучок на синдикатите и регулирање на бизнисот, кои веднаш би ги укинале. Повеќе

Тајгер Вудс - 120 љубовници, развод од 100 милиони и влез во специјалци

Еден од најголемите спортисти во историјата, Тајгер Вудс е човек за кој може да се сними типичен филм што носат а што земаат славата, моќта и милијардите долари богатство. Повеќе

Најбогатите 500 луѓе изгубија 35 милијарди долари од драмите околу Трамп

Во падот на американските берзи што следуваше по најновите политички вознемирувања околу Трамп, Русите и што има они да бидат толку блиски, се проценува дека топ 500-те милијардери во светот имаат изгубено 35 милијарди долари. Најлошо минува Зукерберг, со минус од 2 милијарди долари. Повеќе

"Дневниот промет" на милијардерите

Блумберг изработи листа на топ 500 милијардери во светот која се разликува од сите останатите листи на темава по тоа што дневно ги евидентира промените во нивното богатство. Повеќе

Како се прават листите на милијадери

Списокот на најбогати луѓе на светот претставува "чисто мерење на тоа кој од кого има повеќе пари," тврдат двајца новинари кои ја пишуваат книгата Форбс 400. Според луѓе кои работат на слична ваква листа (Блумберг индексот на милијардери) не е баш така едноставно. Повеќе

Купувањето избори е хуманитарна работа?

Сериозно тешка група американски милијардери пред некое време обзнанија дека половина од богатствата ќе ги дадат за некоја хумана работа. И,  некои од нив почнаа да вбризгуваат пари во изборни кампањи. Повеќе

Копачите (милијардерско издание)

Не дека милијардерите од типот на Лари Пејџ и Марк Закерберг се за жалење, проблемот е што тие не можат да ги уживаат милијардите како што вие мислите дека би ги уживале. Повеќе