таг: кафе

Ако може месо без месо, зошто да не може и кафе без кафе
Венус нарача кафе на сред терен, така Вавринка еднаш го победи Надал, а Серена се врати од 0:5

Кафето како стимуланс сè уште не е забрането во спортот, иако Светската анти-допинг агенција од пред три години го разгледува ова прашање. Најмногу се пие во тенисот каде имаат време за повеќе паузи. Повеќе

Чудовишта од флеките кафе // Stefan Kuhnigk
Филџан мерак

Нам ни изгледа како да се вика „кафе со облаче“, инаку е ексклузивно кинеска верзија на кафе (за сега) во која филџанот топло кафе се служи со топка шеќерен памук над неа. Кафето го топи „памукот“, сето тоа паѓа внатре, па е доволно благо за сите што го пијат „горко со пола лажичка шеќер“ (и веројатно подобро е на изглед отколку на вкус). Повеќе

Анегдотата за тоа како Клоп пиел кафе во сопчето на хаусмајсторот на Наполи

Фудбалот, и секој друг спорт е убав од причина што се случуваат непоимливи работи не само на теренот, туку и надвор од него. Оваа приказна за гостувањето на Клоп и Борусија во Неапол е буквално за филм. Повеќе

Koга јавното пиење кафе било забрането
Додека го пиете утринското

Во 1633 отоманскиот султан Мурат Четврти почнал битка против еден обичај за кој верувал дека предизвикува социјален распад и конфликт во главниот град Истанбул. Според некои легенди, тој преправен шетал низ улиците на градот, носејќи со себе голем меч за да му ја отсече главата на оној кој се занимавал со незаконската активност. А таа била - јавно пиење кафе. Повеќе

Отпадот од кафе стана поскап од самото зрно кафе

Лушпата од кафе која одгледувачите со генерации стандардно ја претвораат во природно ѓубриво ама почесто ја фрлаат во отпад, по сосема неочекувано откритие на една одгледувачка од Ел Салвадор се претвори во суво злато за фармерите. Повеќе

Нестле плати 7,1 милијарда долари за да може да го продава кафето на Старбакс

Од продажба на кафе, како Нескафе и Неспресо, Нестле годишно има приходи од околу 2 милијарди долари, со зделката со Старбакс ова треба значително да порасне. Повеќе

ТЕД икс видео за сè што ве интересира за кафе

За добар дел од сè што е вон САД е крајно иритантно што Американците некако се наместија да бидат глобалниот авторитет за кафе, посебно што нивниот придонес кон светската кафе гастрономија е налик измиеното кафе од филтер. Без да исправаме историски неправди, дај да го чуеме Американецов што има да каже за кафе. Повеќе