таг: ислам

Иран има халал „да пукне“

По ирански закон машко и женско кои не се во сродство / брак не смеат да имаат никаков физички контакт, а ирански закон важи дури и да си репрезентативка на турнир во Хрватска. Повеќе

Откако Салах игра таму, во Ливерпул се намалило нетрпение кон Исламот

Едно научно истражување на Стенфорд Универзитетот покажало дека од доаѓањето на неверојаниот Египќанец во Ливерпул, во градот е намален криминалитетот и предрасудите за исламот за 19%. Благодарение на неговите голови. Повеќе

Секој трет Британец има проблем со Исламот

Анти-муслиманските предрасуди изминатиов период ја заменија имиграцијата како главна основа за раст на крајната десница во Британија. Моментално барем една третина од жителите на британскиот остров веруваат дека Исламот е закана за британскиот начин на живот. Повеќе

Германија би да воведува „данок за џамии“ за муслиманите

Ништо од намерата не се базира на алт-десница и слична идеологија, туку е инспирирано од веќе постојниот црковен данок што функционира во земјата, а целта на новиот план е да ги направи џамиите независни од странски донатори. Повеќе

Што има Истокот откриено пред Западот?

601 година - Сонцето е центар на Соларниот систем
768 година - Сулфурна и солна киселина
815 година - Денешните бројки
822 година - Еволуција
831 година - Обемот на Земјата Повеќе

Суперѕвездата на Ливерпул помагал во чистење и рибање џамија

„Религијата ми е многу важна. Ги почитувам правилата на Исламот и се молам пет пати во денот, секогаш“, изјави пред две години Садио Мане, еден од најдобрите фудбалери во Премиер лигата кој отишол да чисти една локална џамија неколку часа откако даде гол во победата против Лестер на гости (1-2). Повеќе

ЕУ го треби нихабот, членка по членка

На почетокот од август Данска стана петата членка на ЕУ која воведува забрана за криење и прекривање на лице во јавност, односно носење нихаб (разликата меѓу нихаб и бурка е што кај првото се гледаат очите, а кај второто тие се покриени со мрежа). Повеќе

Голманот на Египет одбил награда за играч на мечот поради пивара

Фудбалерите на Египет беа тврд орев за Уругвај во вториот меч од првото коло во групата А, а и покрај поразот од 1:0, голманот на Египет беше прогласен за најдобар поединец на мечот. Повеќе

Како Рамазанскиот пост влијае врз фудбалерите?

Саудијците кои ќе го отворат Мундијалот против домашната Русија, постат речиси цел месец но тврдат дека се максимално спремни психички и физички за своето историско учество. Повеќе