таг: геј

Русин откри катастрофален баг (како за кого) на Ајфон
Внимателно со Ајфоните

Заради пропуст кој до сега беше превиден (намерно или не) од глобалната технолошка заедница, Епл ќе заврши на суд во Москва. Повеќе

Брунеи бара ЕУ да ги остави на раат да каменуваат гејови

Во серијата средновековни мерки што на почетокот од април властите на Брунеи ги претворија во закон е и казната за геј секс со каменување до смрт. ЕУ има проблем со ова. Брунеи има проблем со тоа што ЕУ има проблем. Повеќе

Полари, или тајниот јазик на британските геј мажи

“Bona to vada your dolly old eek!” Ова може да звучи како бесмислена реченица, но всушност бил вистински поздрав помеѓу геј мажите во Британија во 1950-тите и 1960-тите. Значи „Фино што ти го гледам убавото лице“ и е изговорена на јазик кој се нарекува полари. Повеќе

Православието и хомосексуалноста

Иако потиснувана, хомосексуалноста ретко е системска жртва на насилство во православните општества, можеби е затоа што православните цркви не ги анатемизираат хомосексуалците експлицитно. Ставот на православието кон хомосексуалноста е повеќе став на молк (во споредба со западните цркви). Дечково нема проблем да биде православен геј. Напротив, токму во православниот концепт на личноста, тој си наоѓа место како геј во една религија. Повеќе

Фотографијава стана нелегална во Русија

Русија забрани објавување и споделување фотографии од Путин како геј кловн (меѓу останатите работи што ги забрани), и ова е посебен проблем за медиумите кои заради забраната сега немаат како да покажат која слика е забранета за прикажување. Повеќе

Чеченија собира хомосексуалци

Њујорк тајмс цитира руски извори по кои во Чеченија се спроведува масовна чистка на хомосексуалци. Портпаролот на Кадиров пак, вели дека не можеш да уапсиш некој кој не постои. Повеќе

Грем, дојди и штипни ме за задникот
Како ѕвездата на Челси во ’90-те страдаше од хомофобија

Еден од потрофејните играчи во историјата на Челси бил близу одлуката да го напушти фудбалот затоа што му извадиле муабет дека е хомосексуалец и упорно го навредувале по сите стадиони во Премиер лигата. Повеќе

Руски Максим со листа на ОК гејови

Под наслов "Гејови што ги почитуваме" уредништвото на руската верзија на магазинот Максим прави листа на славни мажи кои се толку добри во својата работа што им ја "простуваат" нивната сексуална определба. Повеќе

Животот на првиот англиски фудбалер кој призна дека е геј

Мислам дека направи, односно дека направивме една ситуација во кој беше изолиран. Не мислам дека прифативме тоа што е геј. Кога велам “ние“ најверојатно сакам да се заштитам за да не кажам “јас“, изјави неговиот брат. Повеќе