таг: допинг

Дали и спанаќот ќе стане допинг супстанца?

Најновата препорака на германските научници е во листата забранети супстанци за спортисти да се додаде - екдистерон, состојка со карактеристики на стероид која може да се најде во спанаќ. Повеќе

Во Ајакс тврдат дека не можат да ја преболат измамата на Јувентус во финалето ’96

За сомнежите на луѓето од управата и фудбалерите на Ајакс дека играчите на Јувентус биле намерно допингувани за финалето од Лига на шампиони 1996-та на „Олимпико“ во Рим, јавноста не знае баш многу. Италијанците жустро негираат каква било вина и бурно реагираат. Повеќе

Зошто Серена Вилијамс толку често ја проверуваат за допинг?

Постојат критериуми според кои анти-допинг агенциите имаат приоритетна листа на играчи кои ги тестираат на допинг многу почесто од другите. Кои се тие критериуми за кои Серена смета дека се дискриминациски? Повеќе

Тресни пак за Надал па ќе завршиш ко француската министерка

Францускиот суд ја прогласи поранешната министерка за спорт на оваа земја за виновна во случајот со Надал којшто ја тужеше поради изјава во 2016-та дека Шпанецот бил фатен на тест и поради тоа го немаше едно време на терените а не поради повреда. Повеќе

Кој е британскиот тенисер кој падна на кокаин

Дан Еванс е 50-ти на АТП листата и важи за еден од подобрите тенисери на денешницата, но паднал на допинг тест минатиот 24. април и го чека долга суспензија. Важеше за „нагазна мина“ на кладилничарите кои играат од ’допуна’. Повеќе

До допинг скандалот на Русија, и пред него

На 8 мај 2016, 60 минути на Сибиес емитува емисија за допингот во Русија, ова е четврто продолжение од серијата околу наводното постоење на систематско допингување во рускиот спорт. Во емисијата интервјуиран е Григориј Родченков екс-директорот на руската антидопинг лабораторија во Москва. Неколку дена подоцна тој има и интервју со Њујорк тајмс, во кое тврди дека руската државна допинг програма е активна уште од Олимпијадата во Сочи, и дека наредбата за нејзиното формирање доаѓа речиси директно од Путин. Повеќе

Степанова ќе си свирка од дома

Не знаеме дали Русите имаат изрека "Покрај сувото гори и сировото", ама на Јулија Степанова таа би и била јасна од прва. Повеќе

23 медали во Пекинг и Лондон се освоени со допинг

Меѓународниот олимписки комитет излезе со нови резултати од допинг тестовите. На последните две летни Олимпијади евидентирани се вкупно 45 позитивни случаи. Повеќе

Сите руски атлетичари се исфрлени од Рио

Судот за спортска арбитража ја одби жалбата на рускиот олимписки комитет, а тоа значи дека Русите ќе немаат ниту еден претставник во атлетика на Летните Олимписки игри. Повеќе