таг: Википедија

Мундијалот во Јапонија и Јужна Кореја во тетратка по коцки

Третиот читател од темата која ја отворивме летово насловена како Википедија во тефтер ни испрати детален материјал од СП 2002. Овој е поспремен од другите и го бива и за цртање. Повеќе

A времето на спортска прогноза 1X2 го фативте ли?

Мотивиран од Википедијата во тефтер направена оригинално и ракописно, добивме уште еден мејл од читател кој поседува нешто слично, ама многу помалку макотрпно за одржување. Тука практично се ти е на тацна и треба само да пополнуваш. Повеќе

Времето кога создававме Википедија во тефтер
ЛШ сезона 2001/2002

Има заразени и заразени луѓе со фудбал, а на овие вториве не им е доволно само да го гледаат. Тие собираат сликички и полнат тефтери, па фиоките денеска им се едно убаво потсетување на детството кога немавме интернет или уште беше на почеток. Повеќе

Првата жена што доби Нобел за физика по 55 години не била доволно важна за Википедија

Во март оваа година модераторот на сајтот одбил статија за Дона Стрикленд, па оние кои сакаа да дознаат нешто повеќе за неа на 2 октомври, кога таа заедно со уште двајца колеги доби Нобел, не можеа да ја најдат на Википедија. Повеќе

Википедија и 40-те илјади научници што ги заборави

Вештачка интелигенција која скенира вести во потрага по превидени јавни личности состави список од 40.000 успешни научници за кои не постои никаков запис на бесплатната енциклопедија. Повеќе

Крај на програмата Википедија „без броење“
Може и ним им завршил грантот

Во 72 земји во развој годинава ќе биде укината програмата на Википедија која дозволуваше сурфањето на бесплатната енциклопедија да не се брои во месечниот лимит за мобилен интернет. Повеќе

20.000 Кинези ќе создаваат конкурент на Википедија

Целта не ни е да ја стигнеме Википедија, туку да ја надминеме, изјави првиот човек на проектот за кој кинеската влада ангажираше 20 илјади истражувачи, академици и професори. Повеќе

Најчудните работи за тренерите и фудбалерите на Википедија

Да заиграш во Премиер лига и во Серија А и да ги лажеш твоите дома дека те киднапирале во Тајланд за да им земеш пари треба стварно да си глуп. Епа таков е Нсереко и затоа сега игра во Литванија. Повеќе

Википедија го забрани Дејли мејл како „несигурен“ извор

Уредниците на онлајн-енциклопедијата одлучија да го исклучат Дејли мејл од списокот дозволени референци поради неговата „репутација за недоволно проверување факти, сензационализам и измислување“. Повеќе