таг: струја

Како техничар ја крена цената на струјата за 24.000%

Стандардна цена на мегават-час во Тексас е 37 долари. На три минути на 30-ти мај, цената достигна 9.000 долари, или 24.000%. Ако неколку минути повисока цена од 24.000% не звучи многу, впечатокот го поправа крајниот цех за грешката од три минути - 18 милиони долари. Повеќе

Што ако Сахара се покрие со соларни панели

Не само што ќе даде повеќе енергија отколку што на светот му треба туку ќе дојде време во пустината и пипер-патлиџан да се насади. Повеќе

Борбата со ветерници завршува во сметката за струја

Во Велика Британија ветерници главно поседуваат големи енергетски компании. Лани најмногу се офајдиле кога - не работеле. Повеќе

На Германците им беше плаќано за струјата што ја трошеа за празниците

За време на божиќните и новогодишни празници, Германија имаше толку многу енергија добиена од обновливи извори што граѓаните практично добиваа пари за струјата што ја трошат. Цената на струјата да отиде во минус и не е така редок случај во (нормални) земји.  Повеќе

Биткоинот троши повеќе струја од Македонија

Копањето биткоини троши повеќе електрична енергија од 159 држави во светов. На пример Ирска, на пример Македонија. Ако продолжат сегашните трендови, оваа операција ќе ја исцица цела струја до 2020 година.  Повеќе

Можно е Тесла да прави нова електрична мрежа за цело Порторико
Во секоја беља има нешто добро

Речиси цело Порторико со недели е без струја по беснеењето на последниот ураган. Кога веќе електричната мрежа е уништена, зошто таа да не се прави по ново? Повеќе

На мечот Венецуела - Бразил настана тотална темница

Секој гостински натпревар за Јужно-американските репрезентации е ризичен затоа што на овој континент фудбалот неретко го гледаат како прашање на живот или смрт. Во една таква ситуација да водиш 0:2 на гости и да снема струја на стадионот не е баш пријатно. Повеќе

Претседателот кој ги замоли жените да олабават со феновите

"Мислам дека жената изгледа поубаво кога минува со прсти низ мократа коса и дозволува таа природно да се исуши," порача претседателот на Венецуела при што неговата забелешка не е толку естетска колку што е енергетска. Повеќе

Историска победа на ЛЕД сијалиците

Минатиот месец во САД се потпиша досега најголемата зделка за замена на постојните волфрамови сијлици со ЛЕД сијалици кои штедат енергија. Во илјадници банки во САД ќе свети поинаку. Повеќе