таг: спиење

Шатори, лаги и Инстаграм

Фино е за фотка и за лајкови, ама стварно никој не спие во оние шаторине поставени на еден чекор од провалија до центарот на Земјата. И девојкава сака тоа да се знае. Повеќе

Никого не го интересира што си сонувал/а

Логиката зад раскажувањето на соновите е дека што и да се случувало во нив, ќе биде многу подобро дешифрирано од двајца (или повеќе) отколку од еден (кој згора на тоа е и крајно субјективен), и дека разговорот ќе помогне подобро да се справиш доколку некогаш во иднина се најдеме во хипотетичката ситуација што ни дошла на сон. Повеќе

Зошто по цел ден си уморен

Генерално затоа што ништо не правиш (освен тоа што безволно цело време го правиш) и не пиеш вода, мада има и подлабоки проблеми што те упропастуваат. Повеќе

Најголем конкурент на Нетфликс му е сонот

Ни Амазон, ни Јутјуб, а најмалку па традиционалните тв оператори. За првиот човек на глобалниот стриминг гигант Нетфликс, нивен најголем непријател им е чудната потреба на луѓето понекогаш да спијат. Повеќе

Лос Ангелес забрани спиење во кола

Со најновата одлука градот практично им порача на бездомниците да си најдат некој друг град кајшто ќе бидат бездомни. Повеќе

На богатиoт нема кој да му рчи

Соби за рчење е последниот шик на богатите за зачувување на мирот на својот сон. Кога тој мир не е пореметен од трубите на совеста туку од рчењето на партнерот. Повеќе

Ајде да спиеме

На човек му требаат во просек 14 минути за да заспие. Добар сон е составен од 5 до 6 комплетни циклуси. Проблемот е што овие циклуси не се рамномерни и не се најлесни за пресметување. Затоа еве ви алатка што ви пресметува по две основи: кога треба да легнете за да станете во одредено време, или во колку треба да станете ако легнете сега. Повеќе

Школскиот ден треба да почне подоцна

Будењето деца за на школо зимно време (во погрешната временска зона во која упорно остануваме) личи на будење јадни фабрички работници. Данокот го плаќа нивното здравје и образовниот успех. Америка мисли да поместува. Повеќе

Човекот што ги учи фудбалерите како да спијат

Тренери од ваков тип постојат, еве не сме знаеле. Но им требало долго време за да влезат во светот на спортот. Тоа дека не е препорачливо секс пред натпревар немало везе, исто како и старата теорија дека требало да се спие по 8 часа.  Повеќе