таг: скандал

Катастрофата на НБА - може да изгуби 4 милијарди долари од Кина

Веќе сигурно сте во тек со настаните на релација НБА - Кина. Генералниот менаџер на Хјустон, Дерил Мори објавил неодговорен твит во поддршка на протестите за независен Хонг Конг и го навлече гневот на Кина, без разлика што сопственикот на клубот се дистанцирал од таквото мислење. Повеќе

Кошмар на пијанистот: кога оркестарот ќе почне да свири погрешен концерт
Скандал на натпреварот „Чајковски“

За публиката и така и така. Ама кога солистот очекува дека ќе почне едно дело, а почнува друго, тој има многу малку опции на располагање. Главно се сведува на - и да погинеш, колку-толку ќе се спасиш. Повеќе

Турските репрезентативци срамно пречекани во Исланд

Во 4. коло од квалификациите за Европско 2020, Турција вечерва му гостува на Исланд кој досега не им се покажал како прав домаќин. Повеќе

Кога во живо ќе сфатиш дека има огромна грешка во твојата книга
Тонч на годината

Иако е во суштина скандал, учесниците во него се држат прилично цивилизирано. Од една страна радио водител кој без ронка милост среде интервју покажува дека клучен термин врз кој се потпира нова книга е погрешен. И од другата страна славна авторка на истата таа книга, која иако е фатена на препад сепак достоинствено го прифаќа фактот дека, ете, згрешила. И така можело. Повеќе

Снимки на БиБиСи како во Африка се лапа мито пред натпревар

На само една недела до стартот на Мундијалот во Русија, африканскиот фудбал го стресе огромен корупциски скандал. Документарецот открива над 150 подмитувања на преку 100 судии и официјални лица. Еден се повлекол од Светското во Русија. Повеќе

Ништо од Нобел за литература оваа година
Абе битно Дилан ја доби

Тажна вест за сите оние кои мислеа дека можеби токму оваа е годината кога ќе го впишат Нобелот во своето книжевно си-ви. Повеќе среќа следната. Повеќе

Ни Буфон не е цвеќе за мирисање

Иако во сите делови од светот важи за чудотворец на голот, во својата родна земја Џанлуиџи Буфон има гревови кои му ги паметат претежно ривалските навивачи но и педантните новинари. Повеќе

Tројца членови на Нобеловиот комитет за литература поднесоа оставки
Следната година може наместо награда ќе им дадат пофалници

Поради долго прикриван сексуален скандал, комитетот познат по доделувањето на престижното признание за литература се наоѓа во ситуација без преседан во својата историја.  Повеќе

Скандалот со антиквитети што ја тресе Франција
Човекот што ја откупи „120 денови Содома“ за 10 милиони долари

Во текот на последните денови на стариот француски режим, заробен во тесна и мрачна ќелија на врвот на Бастиља, еден дерогиран аристократ го составил најбогохулниот роман на сите времиња. Но од непријател на француската држава, Маркиз де Сад прерасна во национално богатство во 2014, кога ролна хартија на која е напишана неговата „120 дена содома“ се продаде за 10 милиони долари. Сега истиот тој ракопис е во центарот на најголемиот скандал со антиквитети во земјата. Повеќе