таг: силвио берлускони

Кога Берлускони се карал со Капело за Савичевиќ

Освен по прекарот Геније и неверојатниот дриблинг, Дејан Савичевиќ бил познат и по незгодниот карактер и важел за инает со кој Капело не можел да излезе на крај. Дејо се смета за најомилениот играч на Силвио Берлускони. Повеќе

Кореографијата на Курва Суд за Берлускони

Главен протагонист на фантастичната кореографија на навивачите на Милан за дербито против Интер синоќа (2:2) беше претседателот во заминување, Силвио Берлускони. Целата шеталица беше со ликот на Берлускони и сите освоени трофеи под негово владеење. Синоќешното дерби беше последно во ерата на Силвио. Повеќе

Како Михајловиќ се борел со карактерот на Берлускони и како го промени менталитетот во Торино

Со авторитетот кој се вика Силвио Берлускони за кој познато е дека им наложуваше на тренерите кој треба да игра во прв состав, успеал на свој начин да се избори српскиот стратег кој смета дека 29 од 30 години бил најдобар газда во свет на сите времиња. Повеќе

Дојде време да не е срамота да се навива за Милан

Винченцо Монтела ги заврати ракавите и со нискобуџетните играчи кои му ги донесе Галијани склопи каков таков тим и почна да бележи резултати со кои Милан неочекувано стана најголемото изненадување сезонава во Серија А. Повеќе

Берлускони полни 80 години и се сеќава на Капело, Кака’ и Дејан
„Сè беше минливо, само Милан е светост“

Завчера на Франческо Тоти роденден му честитаа од Папата и Лионел Меси, до претседателите на Кина и Куба. Утрово капитенот на Рома му честиташе роденден на човекот без кого италијанскиот фудбал сигурно немаше да биде ист низ историјата. Ил Президенте наполни 80 години. Повеќе

Кинезите фалсификувале документ за акциите во Милан?
Продажбата доведена во прашање

Малер до малер го следи славниот Милан. Таман кога навивачите се израдуваа на веста дека Кинези го купија клубот и дека конечно ќе може со ќејф да одат на стадион и да гледаат фудбалери, а не дрва, нов потрес го фати клубот од улицата Дурати во Милано. Повеќе

Кога во Милан легна кинескиот депозит од 85 милиони
Видео од заканите на Берлускони до играчите

Тиквата е одамна пукната и веќе не се знае кој со кого е искаран на релација играчи-навивачи-раководство-тренери. Берлускони смени 5 тренери за 3 години, а Милан нема освоено никаков трофеј веќе 5 години. Газда Силвио се закани дека може да секнат парите ако продолжат вака. Повеќе

Важни бројки од ерата на Берлускони во Милан

Италијанските медиуми ги извадија најважните податоци од 30-годишното владеење на Берлускони со Милан, кој неколку сезони не наликува на екипата која царуваше со Европа. Повеќе