таг: рекорди

Изживувањето на Сити над слабиот Бартон не е прво во историјата

Во првиот меч од полуфиналето на англискиот Лига Куп, Манчестер Сити со 9-0 го испраши немоќниот Бартон и го израмни својот историски рекорд. Повеќе

Рекордни бројки од Мундијалот: Една селекција не прими гол, се досудија 20 пенали

48 натпревари кои ги одиграа 32 селекции на Светското ги одредија учесниците во осминафиналето. Не очекуваат уште интересни дуели и одговор на прашањето дали ќе гледаме средба меѓу Меси и Роналдо (ако Аргентина и Португалија ги поминат Франција и Уругвај). Повеќе

Стив Кер ли е Баба Ванѓа ли е?

„Без Стеф Кари и Клеј Томпсон, Лу Вилијамс ќе ни даде 50 поени“, рекол тренерот на Голден Стејт Стив Кер пред мечот со ЛА Клиперс на кои гостите славеа со 125:106. На крај: Лу Вилијамс погоди 27 шута за вкупно 50 поени а Стив Кер само можеше да се насмевне. Повеќе

32 изведени пенали за израмнување рекорд во Англија
Лига Куп

Во англискиот Лига Куп, на Дерби и на Карлајл им требаа дури 32 пенали за да го одлучат патникот во следната рунда. Повеќе

Ол Стар или седми меч од плејоф, за Коби нема разлика

65-от Ол Стар натпревар ќе се игра во недела на 14. февруари во Ер Канада центарот во Торонто, за првпат надвор од САД. На него по 15-ти, последен пат во кариерата ќе игра Коби Брајант. Повеќе

ПСЖ им се намерачи на рекордите

По сè изгледа ПСЖ сезонава ќе ја преправи историјата на францускиот фудбал и ќе постави неколку рекорди стари и по 20-30 години. Повеќе

Сите бројки на Роналдо против Малме

На статистичарите им се отвори многу работа по синоќешните 8:0 во Мадрид за кои за сега е специјализиран само Рафа Бенитез. Повеќе

Само Бенитез го бива за вакви рекорди

Реал Мадрид го совлада Малме со 8:0, а пред 8 години и Ливерпул го совлада Бешикташ со 8:0. Ова е рекордна победа во новата ера од Лигата на шампионите, која му припаѓа само на еден тренер. Повеќе

7.000 голови во Лигата на шампионите

Ако не сте испуштиле хајлатс нa ова натпреварување од 92-ра до денес, тоа значи дека сте виделе 7.000 голови, јубилејна бројка која почна со фудбалер на Марсеј, а ја заокружи ова коло играч на ПСЖ. Роналдо и Меси се бркаат за најважниот рекорд. Повеќе