таг: референдум

Од Ататурк ќе остане само името на аеродромот во Истанбул, ама веќе и тоа не е сигурно

Најлошиот заклучок е дека тесната победа на Ердоган на референдумот е почеток на неговиот крај, бидејќи со идентични резултати како во неделата тој на парламентарни избори би освоил две-третинско мнозинство, пишува Жељко Пантелиќ. Повеќе

Русија нема да плаќа кирија за Крим

Неформален мировен план за Украина, скициран од еден украински парламентарец а преку блиски бизнис врски доставен до Доналд Трамп ги налути и Москва и Киев. Повеќе

Баварија не може да се отцепи

Германскиот суд ја затвори процедуралната шанса за отцепување на Баварија од Германија и прогласување своја независност. Повеќе

Европските демократии и стапицата на референдумот

Веќе неколку месеци низ Европа никнуваат референдуми. Во Британија, за напуштање на ЕУ. Во Унгарија, против квотите за бегалци на ЕУ. Во Холандија, за договорот на ЕУ со Украина. Сега во Италија ќе се гласа за измена на Уставот. Повеќе

На референдумот нема кој да му пише

Победата на Трамп во сенка фрли сè друго, дури и фактот дека освен за претседател, Американците тој ден решаваа за стотина други битни прашања: смртна казна, легализација на канабисот, двојазичност во училиштата.... Повеќе

Ризиците на референдумите

За да ви стане јасен целиот ризик на распишување референдум, доволно е да се обидете по дома да спроведете еден за тоа што ќе се руча денес. Веднаш ќе зажалите што сте му ја препуштиле одлуката на народот. Повеќе

На кои ѕвезди од Премиер лигата ќе им треба виза

Германци, Белгијци, Шпанци, Италијанци, Холанѓани и уште многу други странски државјани ќе мора да вадат работна виза за да продолжат да играат островот. Минатата година во Премиер лигата потпишале 432 фудбалери од странство кои кога Велика Британија ќе се отцепи од ЕУ нема да можат да останат со сегашниот статус. Ова се само 20 од нив. Повеќе

Излезот на Британија од ЕУ им носи загуби на премиерлигашите

Велика Британија и Европската унија веројатно ќе водат долги преговори околу начинот на кој ќе се разделат, а тие со голем интерес ќе ги следат клубовите од Премиер лигата кои беа против излегување од ЕУ. Тоа им носи компликации околу трансферите. Повеќе

Кој од познатите Британци е за Брегзит а кој против

Исто како и кај генералната популација, и познатите Англичани се поделени околу останувањето или напуштањето на ЕУ, прашање кое ќе се решава на референдум во јуни. Само, за разлика од кај нас, таму нема драматични раскинувања другарства по Фејсбуци и вадење валкан веш од времето кога биле "искрени" пријатели и колеги. Повеќе