таг: путер

Лизгава историја на путерот
Книга што мириса на кроасан

Од скромно сточарско потекло до кулинарска ѕвезда - вака би можела да гласи една богата историја на путерот. Токму тoa e и насловот на книгата за вистинскиот „шеф“ во кујните на познатите шефови. Повеќе

ЧИА си, на кого џабе радости му носиш?

Чиа семето во последно време е една од најголемите ѕвезди на здравата и фенси исхрана. До толку е станато популарно што пред некој ден шокирани слушнавме двајца најнаши луѓе, довчерашни хедонистички соборци, како си зборат дека едниов користел чиа, а другиов ленено семе. Џизс! Па така малку да им го сјебеме ентузијазмот. Повеќе

Шуќур, им текна за алергиите

Со години родителите се советуваа да не им даваат високо алергенска храна на децата во нивната најмала возраст. Сега почнуваат години во кои ќе се советуваат да го прават комплетно обратното. Ќе се најде ли лек за шизофреничноста на науката? Повеќе

Да зборуваме за путерот

Пред да почнеме да зборуваме за путерот, да зборуваме за маргаринот - под итно фрлете го. Сега кога сме останати на путер, време е да се помириме со него. Повеќе

Свинска кременадла
Ракија од инсталација на Бојс
50%, со вкус на пармезан

Тројца уметници од Дизелдорф, кои варат ракија од уметнички побуди, решиле да направат една и од славно дело на Џозеф Бојс. Проблем - од него има останато само мал дел, бидејќи пред триесетина години една чистачка не сфатила дека се работи за уметност, и му го удрила џогерот.  Повеќе

Путерот конечно победи

Најмалку 50 години, добриот природен путер се тепа со разно-разни негови алтернативи кои ветуваа дека се подобри и поздрави од него. Неговиот главен непријател, маргаринот, потпиша капитулација.  Повеќе

Пита од ананас
Овошна пита

Вкусен овошен десерт. Повеќе

Чили ракчиња
Морско мени

Ракчиња во сос од лук и буковец. Повеќе