таг: протести

Куртулија 11 телохранители на Ердоган што тепаа демонстранти во Вашингтон

Откако во ноември американските власти ги повлекоа обвиненијата против четворица поединци од обезбедувањето на Ердоган, во средината на февруари, на еден ден пред патувањето на американскиот државен секретар во Анкара, тоа е направено за уште 7 членови од истата група. Повеќе

Вистинските протести инспирирани од „Три билборди“

Драмата која според многумина требаше да добие Оскар за најдобар филм наместо „детскиот“ „Облик на водата“ сепак има големо влијание и вон салите за доделување престижни филмски признанија. Така што билбордите станаа „тренди“ начин да се комуницираат политички и ангажирани пораки. Повеќе

Македонија, ерга омнес
„И ние, селаните, би сакале малку да читаме“
Селска буна

Следнава читачка вест на денот покажува како изгледа разлика помеѓу сељак и селанец - додека првите затвораат библиотеки, вторите протестираат против ваквата одлука. Повеќе

Не тролај, организирај се

Во време кога американската демократија е нападната и од внатре и од надвор, кога институциите секојдневно се растураат, најбогатите добиваат постојани даночни олеснувања, а од Белата куќа блика фашизам, илјадници противници на Трамп одлучија да се соберат и ритуално да се дерат колку што можат погласно. Повеќе

Диоген втор пат протеран од родниот град

Фондацијата Ербакан неодамна организирала протест во родното место на Диоген, Синоп, барајќи отстранување на статуата на овој древно грчки филозоф. Зошто? Затоа што преку неа се ширела грчката идеологија. Повеќе

Американска перспектива на протестите во Хамбург

Насловот на протестите во Хамбург на почетокот на Г20 самитот беше "Добредојдовте во пеколот", на него имаше 12.000 демонстранти и а во Хамбург имаше 20.000 полицајци. Повеќе

Снимки од фронтот во Хамбург

На улица во Хамбург е збирштина од "анти сè", внатре на безбедно и под клима е збирштина од "како да направиме пари од сè". Темите и надвор и внатре се стандардни и веќе традиционални за овој настан. Разликата е што годинава баш на Хамбург му се падна да биде домаќин на сето ова. Повеќе

Џабе ви е цело Пепси

Наспроти реалноста од светот на ТВ рекламите, лименка Пепси не успеа да ги смири првомајските протести во Портланд. Ниту пак тоа им успеа на десетиците лименки што потоа беа фрлени кон полицијата. Повеќе