таг: пиво

Октоберфест загадува повеќе од Бостон

Годишниот аџилак на милиони луѓе од пивска вероисповест е и еден од настаните кои најмногу загадуваат на планетава, без притоа да се брои кој како стигнал до таму. Повеќе

Дали некогаш луѓето живееле само на пиво?

Првиот човек кој одгледал „питоми“ житарици не го направил тоа за да меси леб, туку за човечки да се напие. Така барем тврдат истражувачи, кои додуша не знаеме дали биле спонзорирани од некоја пивара. Ним им контрира друга група, веројатно платена во симит погачи. Повеќе

Навивач во САД барал пари за пиво, на крај собрал повеќе од милион долари за детска клиника

На 14 септември во Алтун, држава Ајова, се играло студентско дерби во американски фудбал меѓу Хокајс и Сајклонс а ESPN го пренесувал мечот во живо. Се случил многу необичен момент. Повеќе

Келнерски кошмари

Точено пиво, радост за цела маса, кошмар за секој што треба да ја напои таа маса. Не секогаш тоа завршува лошо, ама не секогаш е и добро.
  Повеќе

Најмалиот отварач за пиво на светот
Пиење и книги
Пиј. Читај. Муабети.

На денот кога го оддржуваме деветото издание на „Јадење книги“ си велиме, да не згрешивме ние со хранава? Повеќе

Или математикава е погрешна, или ние требало да живееме 300 години

По ново, секоја дополнителна кригла пиво (од 0,5) ти го скратува животот за 15 минути. Дополнителна над колку? Над 5 пива неделно. Повеќе

1.200 ќебапи и 120 литри пиво за мајсторот кој дал кош од центар

Пред шест месеци, кошаркарскиот клуб Сплит организирал наградна игра - 1.000 ќебапи и 100 литри пиво за погоден кош од едниот на другиот крај на теренот и 500 ќебапи и 50 литри пиво за кош од центар. Како никој не погодил, наградата се зголемувала, па извесен Петар Гавранчиќ станал мајсторот кој дал кош и освоил 1.200 ќебапи и 120 литри пиво. Повеќе

Необичен начин на точење пиво на новиот стадион на Тотенхем

Тимот од северен Лондон уште пред неколку месеци го заврши новиот модерен стадион, но и натаму игра на „Вембли“ поради некои финеси пред отворањето на новата арена. Повеќе