таг: Папа Франциско

Римскиот Папа со хаштаг случајно го поддржа Њу Орлеанс

Во неделата во НФЛ (американски фудбал) се играше дуелот меѓу Њу Орлеанс Сеинтс и Џексонвил. Победил тимот од Луизиана а во тоа имал помош и од Римскиот Папа Франциск. Повеќе

Папата ќе укинува целибат за попови?

Како за црква која најголемите проблеми последниве децении ги имаше заради тоа што свештениците сами на себе си дозволиле да го прекршат целибатот и тоа главно со малолетни деца а.к.а педофилија, официјалното олабавување на целибатот не изгледа посебно радикално, ама е. Повеќе

Франциско први, граматичкиот Папа

Како ретко кога Папата деновиве го собрал својот тим за комуникации за да разговара за јазикот, конкретно за придавките и именките. Повеќе

Иде Дунавка
Папата: „Полека малку со тоа дека Меси е Бог“

Барселона викендов со 2-0 дома го скрши отпорот на лутиот градски ривал Еспањол а творец на триумфот беше кој друг ако не најдобриот на светот според многумина, Аргентиенцот кој повторно даде два гола, од кои првиот беше магија. Повеќе

Папата пред предизвик од милион долари за Велигден да го пости православно

Парите ги даваат активисти за заштита на животната средина, а за да ги добие Папата би требало годинешните велигденски пости да ги истера вегански, што би му дошло по православно мени, и тоа без зејтин. Повеќе

Не расправајте се со Ѓаволот, дечкото е попаметен
Папата советува:

Поглаварот на римокатоличката црква вели дека човек кој ќе се насанка да дебатира со Сатаната е осуден таа дебата да ја изгуби („Ќе избрише патос со вас“ како што обожаваат да го кажат тоа некои) бидејќи Сатаната е поинтелигентен од луѓето. Чаре? Наместо да се расправате, избркајте го.    Повеќе

Најзаслужениот кастинг за биографски филм
Чек, кој е Папа од вас двајца?

Во петокот вечер пријателска средба одиграа Рома и Шапекоензе, организирана со цел да се соберат средства за бразилскиот клуб којшто на 28. ноември 2016 го погоди страшна авионска несреќа. Но Римјаните слабо се одзваа (само 6.000 гледачи) за разлика од навивачите на Барселона кои на 7. август против Шапекоензе дојдоа околу 60.000. По средбата во Рим, делегации и играчи на двата тима отидоа на прием кај Папа Франческо. Повеќе