таг: нфл

Како почнала традицијата шампионите во НБА да одат во Белата куќа кај претседателот

И не само од НБА, туку од сите најголеми спортски првенства во САД, шампионите регуларно почнале да ја посетуваат Белата куќа во ’80-те кога на власт најчесто биле претседатели од Републиканската партија: прво Реган, а потоа и Џорџ Буш. Повеќе

Тотенхем и Сити поарно да играа во бавча место на Вембли

Сите кои синоќа го проследија дербито Тотнем - Сити можеа да приметат дека теренот беше изоран како бавча и не доликуваше на стадион каков што е храмот на фудбалот „Вембли“. Кој го упропасти? Повеќе

Најк потпиша договор со играчот кој не стана на химната - во САД сега горат нивни производи

Синоќа компанијата Nike соопшти дека 30-годишниот играч во американски фудбал, Колин Каперник ќе стане нивно официјално лице во новата рекламна кампања со светски познатиот слоган Just Do It. Тоа предизвика бурни реакции во Америка. Повеќе

НФЛ потрес на мозок сезона 2017
Американскиот спорт спасува луѓе после ураганот

Досега бројката на загинати е 35 луѓе и преку 100.000 загрозени кои останале без струја, без вода или без покрив над глава. Америка е солидарна со настраданите а помагаат и најпознатите спортисти во земјата. Повеќе

Наместо да ги слушаш твоите кога ти викаа да учиш школо, ти запна за НФЛ

Ова не може да е легално ни на ниво на кривичен закон. Повеќе

Како Супер Боул стигна до реклами од 4 милиони долари

Целиот спектакл што денес го гледаме почнува во 1967-ма. За на полувреме се ангажирани два колеџ оркестри, а термин за реклама чини околу 160 долари (во денешни пари). Речиси 50 години подоцна, на полувреме се ангажираат најголемите музички ѕвезди, а цената на терминот за реклами почнува од 4 милиони долари за 30 секунди. Повеќе

Човекот што остави милиони за да стане земјоделец

Човекот е НФЛ играч, кој едноставно го откажа својот 37 милиони долари вреден договор, купи трактор и нива, и почна да сади. Нит беше повреден кога го направи ова, ниту на тешки дроги. Повеќе

Најголемите 9 промени во американските спортови

Водечките луѓе во НБА сериозно се намерачиле да воведат нови правила во лигата, а прва промена би било 1-минутно намалување на четвртините, кои од сегашните 12, би се играле по 11 минути; Дирк Новицки и Леброн Џејмс минатата недела зборуваа дека би го прифатиле новото правило по кое во една НБА сезона би се одиграле помалку натпревари од досегашните 82. Повеќе