таг: нато

Та не е саде Трамп на два памета околу НАТО

Кога Трамп дојде на власт една од првите изјави во дипломатскиот домен се однесуваше на НАТО и неговата излишност од американска перспектива што предизвика драма и пискотници од Мадрид до Берлин. По само неколку години Трамп не звучи ништо посебно радикално. Повеќе

Зошто Турција е толку подготвена да ја спука со САД околу С-400?

По неколку години натегање, закани и укори од САД и Западот, турското министерство за одбрана објави дека првата пратка од рускиот С-400 систем на 25-ти јули пристигнала во земјата. Повеќе

Америка остана заглавена со воен авион од 400 милијарди долари што е неспособен за борба

Ако еден од Ф-35 невидливите воени авиони почне да се искачува под агол над 30 степени за да избегне непријателски напад, заради дизајнерска грешка тој одеднаш би можело да изгуби контрола и да се сруши. Повеќе

Крајот на трансатлантската шарада

Безбедносната конференција во Минхен беше моментот во кој Европа и Трамп престанаа пред јавноста да се преправаат дека се почитуваат еден со друг. Повеќе

 „Ми ја бомбардиравте земјата, како да носам таков симбол“?

Српскиот репрезентативец од Манчестер Јунајтед, Немања Матиќ во саботата одбил на дресот да го носи симболот црвен мак со којшто во овој период од годината се обележува спомен на настраданите британски војници во Првата светска војна. Повеќе

Чуму ни е НАТО?
Американска перспектива:

Трамп ни приближно не е првиот Републиканец кој јавно ја преиспитувал потребата од постоење на НАТО, пишува Питер Беинарт во анализа за Атлантик, потсетувајќи дека членството во НАТО, за жал, нема клучна врска со демократијата во таа земја. Во име на некој нов грант за борба против 'сè помоќниот непријател', ги чекаме Борјан и Орданоски да го прогласат и Атлантик за руска пропаганда. Повеќе

Либија некогаш копаше нафта, денеска бунари за вода
Испадна дека пиеле нафта кога ги „ослободуваа“

Некогаш беа најбогати луѓе во Африка и имаа бесплатно здравство и школство. Не само што немаа долгови кон странство, туку со стотици милијарди инвестираа и во западниот свет. Денеска жителите на главниот град на Либија ги кршат тротоарите за да бушат бунари и да дојдат до вода. Повеќе

Зошто либералите толку се палат на војни?

Долгогодишната хистерија околу Русија, грижливо потпалувана од американските меинстрим медиуми и од НАТО пропагандата, ги втурна Американците во милитантно расположение, правејќи ги спремни „да се борат и да загинат“ за прекуоекански земји за кои до вчера немаа ни слушнато. Повеќе

Редот е на Европа
Предизвикот на Меркел

Како говорник Меркел е позната по тоа што е лоша како ретко кој и дека може да ја заспие публиката со зборење. И ова беше така се до неодамнешниот предизборен настап во пивски шатор во една минхенска населба, каде зборувајќи со кригла пиво во рака ја размрда и јавноста и медиумите, пишува Јошка Фишер. Повеќе