таг: награда

Му збогтиса од церемонии и одела или знаел дека нема да го изберат па остана дома

Во понеделникот во Милано ФИФА ги врачи наградите The Best. Лео Меси стана играч на годината пред Ван Дајк и Роналдо кој не дојде на церемонијата, иако од Торино до Милано има 1-2 часа. Повеќе

Гласајте за гол на сезоната - кој од кој поубав погодок

УЕФА го означи за отворено гласањето за најубав гол на сезоната 2018/2019. Ќе може да се бира најдобар погодок до 9 август кога се затвора гласањето и ќе биде избран бројот 1. Повеќе

Врвната имитација на Шекил О’Нил од Фараоа на доделување награди

Синоќа во НБА се доделија главните признанија на сезоната, а целата манифестација ја водеа Чарлс Баркли, Шекил О’Нил како и сјајниот комичар Џеј Фараоа кој импресивно го изимитира Шек а цела сала вриштеше од смеа. Повеќе

„Тампон-книга“ доби Гран при на Кан Лајонс

Следењето на најголемиот светски собир на креативците од маркетингот, кој оваа година се одржа од 17-21 јуни, дава одличен увид во начинот на кој не само што се продава одреден продукт, туку и се моделира јавното мислење по однос на голем број актуелни прашања. Повеќе

Македонски репрезентативец прогласен за најдобар фудбалер на Кипар

Иван Тричковски одигра сезона од соништата за кипарски АЕК Ларнака. Некогашниот фудбалер на Вардар, Работнички, Црвена звезда, Клуб Бриж, Легија и АПОЕЛ, ја доби наградата за најдобар фудбалер на сезоната во Кипар. Повеќе

Кристијано со хет-трикот во ЛШ на Реал му донел пола милион евра

Португалецот му даде три гола на Атлетико и не ни претпоставувал дека му помогнал на клубот од кој замина минатото лето, да заработи околу 500.000 евра повеќе. Повеќе

1.200 ќебапи и 120 литри пиво за мајсторот кој дал кош од центар

Пред шест месеци, кошаркарскиот клуб Сплит организирал наградна игра - 1.000 ќебапи и 100 литри пиво за погоден кош од едниот на другиот крај на теренот и 500 ќебапи и 50 литри пиво за кош од центар. Како никој не погодил, наградата се зголемувала, па извесен Петар Гавранчиќ станал мајсторот кој дал кош и освоил 1.200 ќебапи и 120 литри пиво. Повеќе

Доделена наградата за лош книжевен секс 2018

Во рубрикава неуморно, веќе шест години, го следиме доделувањето на ова непрестижно признание. И не гледаме причина да ја прекинеме традицијата. Повеќе

Љубителот на овци од Задар заслужено најдобар фудбалер на светот
FIFA Best Player

Капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ ја доби наградата во Лондон од ФИФА за најдобар играч на годината и ја прекина доминацијата на Кристијано Роналдо и Лионел Меси кои владеат од 2007 година. Повеќе