таг: јужна америка

42.000 луѓе во Мексико дошле да го гледаат Федерер

Роџер Федерер можеби не играше на новиот Дејвис Куп во Шпанија каде издоминира Надал, но затоа 38-годишниот Швајцарец сруши нов рекорд. Овојпат на егзибициски меч во Мексико го гледаа преку 40.000 луѓе што е апсолутен рекорд. Повеќе

Навивачка рамнотежа кога ти тресат ограда

Да има нешто како Фудбал Менаџер ама за навивачи, овој лик би добил 99-ка за баланс. Во прашање е меч од Јужна Америка. Повеќе

Најголемиот фудбалски патник направил термос со амблеми од сите 34 клуба

За оние кои не слушнале за него, Себастијан Абреу од Уругвај е ветеран, поранешен центарфор на преку 30 клуба во разни страни од светот и репрезентативец на оваа јужно-американска земја. Повеќе

На Копа Америка промаја, стадионите полу-празни

Стартот на Купот на Јужна Америка, најстариот турнир за репрезентации на светот, понуди добар фудбал но и жална, мизерна атмосфера на трибините во Бразил каде фудбалот се слави како карневал. Зошто слабо народ на стадионите? Повеќе

Одговор на прашањето што бараат Катар и Јапонија на Копа Америка

Во тек е најстариот турнир за репрезентации на свет - Копа Америка 2019, издание кое летово се игра во Бразил и каде дојдоа две селекции кои како да бодат очи кога ќе се спомене Јужна Америка а тие не се од таму. Повеќе

Амазон ги порази јужноамериканските влади и им го собра домејнот

По повеќегодишен спор со пола Јужна Америка компанијата Амазон излезе како победник во битката за топ-левел домејнот .amazon. Барем за сега. Повеќе

Европските шпиони учеле школо од јужноамериканските диктатори

Генерацијата диктатори од латинска Америка од 1970-те биле примерот по кој британските, западногерманските и француските разузнавачки служби сакале да се борат со левичарските „субверзии“, покажуваат нови документи објавени од ЦИА. Повеќе

Тежок живот стоперски, се лизна во 94-та, примија гол и испаднаа

Во квалификациите за Копа Либертадорес, Гаркиласо од Перу си имаше убави 2:0 во реваншот со Ла Гуаира од Венецуела. Надоместена негативата од 0-1 од првиот меч и сè во ред. Ама до 90+4’ минута од судиско продолжение. Повеќе

Куп на Ослободители од Шпанија, а финалето се игра во Мадрид

Парадоксот на современиот фудбал отиде до таму да ја искомпритира и најголемата страст на луѓето во Јужна Америка - континент на горди луѓе, убави култури и верни традиции кои долго се бореле за своја слобода од угнетувачите. Повеќе