таг: јапонија

На Јапонците им снемаа шрафови за да ги довршат стадионите за Олимпијада

Најголемите градежни компании и трговци во земјата соопштија дека залихите на шрафови неопходни за спојување на челичните греди на стадионите и најразлични инфраструктурни проекти се целосно испразнети уште во јануари. Повеќе

Пред и потоа од расчистување на јапонски парк
Порно за луѓе што се преселувале (или допрва треба)

Секој може да го бира сопствениот фетиш во видеово, дали тоа ќе биде што тие што те селат соблекуваат чевли пред да ти влезат дома, дали тоа како ти го заштитуваат цел стан за да не го излупаат или тоа како ги пакуваат работите што треба да ти ги селат. Повеќе

Зошто јапонските политичари не го сакаат „Крадци“?

Еден од фаворитите за Оскарот од неанглиско говорно подрачје за оваа година е филмот на Хироказу Коре-еда, кој ја доби и Златната палма во Кан. Иако и критиката и публиката е едногласна во пофалбите на приказната за сиромашно семејство кое посвојува девојче, јапонските политичари повеќе би сакале тој никогаш да не бил снимен. Повеќе

Јапонска работа

Фудбалерите на Јапонија го загубија финалето во Азискиот Куп од Катар со 3:1, ама не заборавија на културата која ја носат од дома. Луѓето задолжени за чистење и одржување на хигиена на стадионот останаа без дневница. Погледнете, една дамка не оставија.  Повеќе

Лудачки гол на Катарец против Јапонија во финале

Катарците направија сензација откако стигнаа до финалето на Азискиот Куп на нации, прво историско за нив. А таму попладнево играат против Јапонија и после 45 минути водат 0:2. Првиот гол на Али Алмоез од клубот Ал-Духаил беше неверојатен, а ни вториот на Абдулазиз Хатим не беше ништо послаб: Повеќе

Чави пред месец дена погодил дека во финале ќе играат Катар - Јапонија

Азискиот Куп на нации многу се следи во тој дел од светот. Се стигна до финалето каде ќе играат Јапонија и Катар. Во историскиот успех на Катарците верувал легендарниот Чави кој веќе четврта сезона игра за Ал Сад во катарското првенство. Повеќе

Време е Јапонија да се помири со исходот од Втората светска војна

Пораката е од рускиот министер за надворешни работи, според кого доволно децении се чека Јапонија да дојде на себе околу поразот и конечно да го потпише мировниот план со Русија. Двете земји се уште немаат потпишано мировен договор за завршување на Втората светска војна. Повеќе

 Мејведер заработи 9 милиони долари за 2 минути борба

На почетокот на ноември, јапонската промотивна компанија Rizin објавила дека на 31 декември на нивниот турнир ќе се појави и долгогодишниот светски шампион Флојд Мејведер кој ќе боксува со миленикот на домашната публика, 20-годишниот Теншин Насукава. Повеќе