таг: Европска комисија

Што песни си нарача Урсула фон дер Лајен за поздрав со Германија?

Жената за некое време треба да стане главна на Европската комисија, заради што си даде оставка на позицијата министерка за одбрана на Германија, а адетот бил дека треба да биде испратена со песна. Повеќе

Италија би со шлепери метални парички да ја плаќа казната од ЕУ

Како што ЕУ се подготвува да ја казни Италија со 3,4 милијарди евра (0,1% од БДП-то на земјата), така Италија почнува да ѕврцка со метални парички. Повеќе

Што сака Германија

Изборите за Европскиот парламент следуваат за околу 9 месеци, а Германија (Меркел) повторно би сакала претседател на Европската комисија да биде псевдо-Германец, „некој што нема германски пасош, но кој ќе ги застапува интересите на Германија, со други зборови, уште еден Јункер“. Повеќе

ЕУ ја даде пола ЕУ на суд заради загаден воздух

Во февруари Европската комисија предупредува 5+1 членка на Унијата дека имаат претерано загадување на воздухот и дека треба нешто да направат во врска со тоа, или ќе завршат на суд. Завршија на суд. Повеќе

ЕУ ќе ја тужи Ирска за тоа што му помага на Епл да крие данок

Заради „неуспех да ги надомести нелегалните даночни олеснувања за Епл“ Европската Комисија објави дека ќе ја даде Ирска на суд. Сумата за која се расправаат е околу 13 милијарди евра. Повеќе

На ЕУ ѝ се кратки нозете

По барање на Европската комисија и по цена од 360.000 евра изработена е студија за тоа како пиратеријата е штетна за продажбата на музика, книги, видео игри и филмови. Резултат: ЕУ никогаш не ја објави студијата. Повеќе

Балканство од длабочините на ЕУ

За време на расправата околу малтешкото претседателство со Унијата, претседателот на Европската комисија, Јункер, го нарече Европскиот парламент "смешен", откако во салата не се појавија ни 5% од парламентарците. Повеќе

ЕУ го казни Гугл со 2,42 милијарди евра
Најголемата казна некогаш изречена од Унијата

Европската комисија одлучи дека Гугл треба да плати 2,42 милијарди евра за тоа што ја злоупотребил својата моќ за промовирање на сопствениот сервис за шопинг во првите резултати од пребарувањето. Повеќе

ЕУ ќутенката работи на укинување на интернет слободите

Во невообичаена медиумска тишина, Европската комисија бутка еден законски предлог кој ако помине, ќе го претвори интернетот во боиште за тужби, судски процеси и обештетувања. На пример, нема да можете да го споделите овој текст. Повеќе