таг: документарци

Атенбороу секоја чест, ама...

Целта на документарец за природа најчесто е да биде крајно поучен (со исклучок кога намерата му е да биде искористен за некои крајно неразумни лични агенди). А зошто па да не биде малку помалку поучен и неспоредливо позабавен, само со помош апдејтувана нарација. Повеќе

Најдобрите документарци во 2017

Без оглед дали раскажуваа мали, лични приказни или се обидуваа да ги пронајдат големите вистини во вревата од куп лаги, документарците изминатава година беа бројни и значајни алатки во бесконечната борба за малку реалност во светот на фикции. Еве некои кои според критиката и гледачите беа најдобри. Повеќе

Колку се лажњаци документарците за природа

Што се однесува до видеото сè е оригинал, барем во однос на снимката, нема компјутерски ефекти и слично. Ок, има многу монтажа во корист на приказната, ама видеата се автентични. Кај аудиото речиси сè е лажњак, ама па оди натерај тонец да и стави микрофон на бела мечка. Повеќе

Пјаца Понтеросо, срцето на трговијата со фармерки
Трст, Југославија

Кога вашите ви зборат дека оделе во Трст на шопинг, оделе на Пјаца Понтересо. Од 70-те до почетокот на војните низ Југославија, аџилакот се случувал еднаш до два пати годишно. Трст, Југославија е документарец за ова искуство. Повеќе

110 документарци
Планета Земја двојката

Истите луѓе што го снима ненадминатиот серијал документарци Планета Земја, со Нетфликс договорија снимање на нова сезона од 8 епизоди. Двојката ќе се вика - Нашата планета. Повеќе

Марадона 1986

Во серијата документарни филмови насловена како „30 за 30“, каналот ЕСПН ги прикажа фудбалските настани кои ги одбележаа претходните децении. Меѓу митот за Гаринча, трагедијата во Р. Ирска 1994. година, онаа на Хилсборо 1989-та и многу други, најмногу внимание предизвика документарецот за настапот на Марадона кој во 1986. година го освои СП во Мексико. Повеќе

Документарци за сите пари

Затоа што гужвана на ЈуТјуб, Вимео и слично не е лесна за снаоѓање, овие се трудат да индексираат колку можат повеќе од тоа. Им фалат уште седумдесетина за да стигнат до 5.000 документарци, а тие што го имаат им се поделени во 26 категории. Повеќе

Австралиски документарец за Новак Ѓоковиќ

Најдобриот светски тенисер објави утринава дека неговиот австралиски спонзор снимил документарна мини серија во која ќе се зборува за неговиот животен пат, како и за почетокот на професионалната кариера. Меѓу другото, Новак во серијата ќе зборува и како тренирал во време на војна. Повеќе