таг: берза

Тајната за добивање на лото

Ноќеска во САД се падна вториот по големина џек-пот во историјата на тамошните лотарии во износ од 760 милиони долари. Одма треба да се каже дека човеков не е добитникот на премијата, ама има разработено систем со кој нема изгубено пари. Неговиот совет во основа е: секој пат кога сакаш да играш лото, инвестирај ги парите на берза. Повеќе

Најбогатите 500 луѓе изгубија 35 милијарди долари од драмите околу Трамп

Во падот на американските берзи што следуваше по најновите политички вознемирувања околу Трамп, Русите и што има они да бидат толку блиски, се проценува дека топ 500-те милијардери во светот имаат изгубено 35 милијарди долари. Најлошо минува Зукерберг, со минус од 2 милијарди долари. Повеќе

Амазон, две децении и милијарди долари подоцна

По 20 години на берза, математиката на Амазон е следна: ако во 1997 на излегување на Амазон на берзата си купил нивни акции за 1.000 долари, денес истите ќе ти вредат 638.000 долари. Повеќе

Од кого му фуфка на Вол стрит?

Иако отпадна од трката, Берни Сандерс и неговата линија на размислување сериозно се вградија во политичко-економскиот живот на САД. Еден негов твит, и акциите паѓаат. Повеќе

Се продава една стара интернет компанија, се вика Јаху

Ваков наслов кај дел од читателите ќе предизвика чудење што се продава компанијата која им е поим за интернет а друг дел веројатно ќе си помислат: Сум слушнал за Јаху, ама  зарем тоа уште е живо? Повеќе

Саудијците си ги потрошија парите

Верувале или не, Саудиска Арабија има сериозни проблеми со кеш. Буџетскиот дефицит им се приближува до бројката од 100 милијарди долари и планираат да продадат дел од државната компанија за експлоатација на нафта. Повеќе

Кинеското второ дете и берзите

По стотици илјади абортуси заради незадоволство од полот на бебето, и уште толку непризнаени и напуштени деца, Кина деновиве ги укина правилата за планирање на семејството (едно дете по семејство). Потег кој сериозно не им беше планиран на производителите на кондоми. Повеќе

Зошто е паниката на светските берзи?

Минатиот петок берзите низ светот, под притисок од случувањата на кинеската берза, брзаа да затворат само за да не им се случи уште поголема загуба. Во понеделникот отворија со страв, по кој следуваше дополнително понирање на вредноста на акциите. Повеќе

Не, средношколец не заработи 72 милиона долари на берза

Њујорк Магазин во понеделникот ја објави сторијата за матурантот од Њујорк (по име Мухамед Ислам), кој за време на паузите меѓу часови во средно направил околу 72 милиона долари на берза. Сторијата е невозможна толку колку што ви звучеше невозможно. Повеќе