таг: Белград

Фантастичен гест на навивачи на Келн пред гостување во Белград

Поимот фудбалски навивач по дифолт на многумина им значи џаболебар, човек без школо, некултура и слично но има примери кои го докажуваат спротивното. Таков пример доаѓа од Германија. Повеќе

Виена вс. Белград: планирање град, велосипедизам и велосипедски патеки
Стадионско лудило во Белград во исто време

Стадионите на Црвена Звезда и на Партизан се први комшии. Толку се блиску еден до друг што кога ќе се погодат да играат во ист термин дома (права реткост), почнува фешта. Како во неделата попладне кога црно-белите славеа титула, а црвено-белите се куражеа за финалето на Купот кое се игра во сабота на ЈНА. Повеќе

„Време“ за настапот на Љубојна во Белград
Драган Кремер чактисал

Ви го пренесуваме текстот на Драган Кремер не само затоа што ни е ептен ќеф за успехот на Вера, Оли и другарите, туку и заради начинот на кој е напишан освртот - упатено, со историска позадина, со сочни метафори, со луцидни забелешки, без непотребни коментари за тоа што облекла пејачката, а со многу потребен коментар за миленцата на звучниците. Од кога не сте прочитале еден ваков македонски текст, за македонски концерт? Повеќе

Емоциите на слепиот навивач на Црвена звезда

Пејачот Дејан Матиќ минатата недела стана еден од најпознатите навивачи на Црвена звезда откако камерите го покажаа во кадар како го бодри омилениот клуб на меч од Евролигата против Панатинаикос. Повеќе

Гробарите нападнаа гледачи поради минута молк за криминалец

Во саботата фудбалерите на Партизан играа против Вождовац, а пред мечот навивачите им дале да облечат маици со ликот на убиениот водач Александар Станковиќ. Ај што фудбалерите комотно ги облекоа, туку синоќа истото мораше да го сторат и кошаркарите иако станува збор за криминалец кој требал да одлежи затворска казна од 5 години и 10 месеци. Повеќе

40 години од ударот Паненка

Во финалето на Европското првенство на денешен ден 1976 во Белград играле Чехословачка и Западна Германија. После продолженијата резултатот бил 2:2 и се изведувале пенали. Првите седум пенали биле реализирани, а Ули Хенес шутирал над голот. Редот му дошол на Антонин Паненка кој под огромен притисок го извел најубавиот шут во фудбалот и им ја донел титулата на Чехословаците. Повеќе

Малку познати факти за Новак Ѓоковиќ

По него е наречен еден авион, ужива да го слуша Чајковски, спиел во скривници, а денес е најдобриот тенисер на светот кој го освои и Ролан Гарос, единствениот Грен Слем кој му фалеше. Повеќе

Гоце Делчев го напушта Белград

"Дали Гоце Делчев беше македонски херој или анти-српски идеолог?", мозга белградска Политика по повод иницијативата да се преименува улицата во главниот град на Србија која над половина век го носи неговото име, Повеќе