таг: Англија

Англија после 30 години има отворен пат до полуфинале на Светско

Минатиот четврток репрезентацијата на Англија изгуби 0:1 од Белгија, но после тој меч букмејкерските коефиценти за триумф на Англичаните на Светско и за пласман во полуфинале се намалиле. Зошто? Повеќе

Јанузај со еврогол ја прати Англија на Колумбија

Со натпреварите од групата Г заврши првата фаза од Светското. Белгија славеше и ќе оди на Јапонија а потоа, ако победи, на победникот од мечот Мексико - Бразил. Англија против Колумбија која веројатно ќе биде без Хамес Родригез. Повеќе

На кој што му треба денес на Светско?

Вечерва се игра големото дерби од првата фаза, Англија - Белгија кое ќе го одлучи победникот во групата Г. Попладнево Јапонија, Сенегал и Колумбија играат за пласман понатаму. Повеќе

Девојката која му вршеше фудбалски пренос на дечкото на Whatsapp

Ситуацијата е следна. Дечкото брзал со кола накај дома за да ја стигне Англија - Тунис, но за да не го испушти стартот барал од девојка му да му пишува што се случува. Фотографијата од текстот на девојката добива 13.000 лајкови на Твитер. Повеќе

Одличен соседски трол на Англичаните

Со други зборови таблата сака да каже дека ако ви се пие пиво во овој бар, без пари не влегувајте. Повеќе

Лудо славје на Англичаните по пабовите и плоштадите

Со голот на Хари Кејн за победа во 91’ минута, Англија ги освои првите три бода на Светското и ќе може да игра полесно во продолжение без притисок. Навивачите ширум оваа земја а и оние кои беа на стадион прославија френетично. Повеќе

Кејн ја извади од калта Англија во 91 минута

Со пропуштени шанси во првиот дел и слаба игра во вториот, Англија беше блиску до оние проклети 1:1 на Аргентина и Бразил. Но со гол машината на Тотенхем сè е подруго. Хари Кејн вечерва беше двоен стрелец за 3 бода во групата Г исто колку Белгија. Повеќе

Најистрошените селекции и играчи кои ќе настапат на Светско

Со 60 одиграни натпревари и вкупно 5.008 минути на терен, Лионел Меси е четвртиот играч кој најмногу одиграл фудбал изминатава сезона, а колку има само очекувања од него во Русија. И да, Англија не е селекција со најмногу одиграни минути. Повеќе

Психологијата на удар од белата точка - Англичаните секогаш губат на пенали

Поучени од катастрофалните изведби на пенали на најважните нокаут натпревари на Светски и Европски првенства, Англичаните сега вежбаат да шутираат пенали пред Мундијалот во Русија. Никој како нив не промашувал пенали низ историјата. Повеќе