Бандата на Чоло го освои Енфилд Роуд, ПСЖ оди понатаму

На крцат „Енфилд“, Атлетико Мадрид успеа дури во продолженија да се протне до четвртфиналето, а ПСЖ без гледачи ја надомести негативата со Дортмунд.

По одобрување на властите и УЕФА, реваншот на „Енфилд Роуд“ се играше со гледачи. Без ракување, според препораките:

Права драма се одигра на култниот стадион во Ливерпул.

Атлетико почна добро, имаше и пар пристојни шанси да се доближи до четвртфиналето, но Ливерпул беше тој кој го отвори резултатот. Како лани против Барселона, на идентичен начин, Џиџи Вајналдум со глава постигна убав гол и ја надомести негативата на „црвените“.

Со тој резултат се замина на полувреме, а понатаму Јан Облак правеше неверојатни чуда на голот и со дури 8 одбрани го сочува Атлетико од елиминација по регуларните 90 минути.

Во продолженијата Боби Фирмино донесе лудачка еуфорија на Енфилд со гол за 2:0 во 94' минута по центаршут на Вајналдум, но само 2 минути подоцна Маркос Љоренте го олади цел стадион по кардинална грешка на Адријан и намали на 2:1, резултат со кој „јорганџиите“ беа во 1/4 финале.

Љоренте во 55' минута влезе во игра наместо индиспонираниот Диего Коста кој не се поздрави со Симеоне.

Ливерпул не успеа да се соземе од шокот, а тоа го искористи Маркос Љоренте со уште еден гол во 105' минута со кој Атлетико веќе длабоко зачекори во следната рунда.

Алваро Мората, некогашниот играч на Реал, Челси и Јувентус, со гол буквално во последните секунди, во 120+1' минута го нокаутираше Ливерпул за конечни 2:3 и пласман во четвртфиналето!