таг: борусија дортмунд

Магијата на жолтиот ѕид во Дортмунд

Една од најкултните навивачки трибини на светот. Денес го бодреа нивниот тим против страшната Барселона, а пред мечот направија прекрасна кореографија од конфети со буквите на клубот BVB. Повеќе

Несторовски долго ќе го памети дебито против Борусија Дортмунд

Ама не баш по добро. Илија влезе во игра на пријателската Удинезе - Дортмунд во 71’ минута, а само десетина минути подоцна судијата го прекина мечот поради катастрофални услови за игра во австрискиот град Алтах. Истураше како од црево, а Дортмунд на крај победи со 4-1. Повеќе

Кога Левандовски го потопи Реал

Сезоната 2012/2013 од ЛШ ја паметиме по германското дерби во финале кое го доби Баерн Минхен со голот на Робен во 89-а минута, ама и по оние легендарни 4 гола кои Роберт Левандоски му ги нареди на Реал во полуфинале, токму на денешен ден. Прво беше 4:1 за Борусија, па 2:0 за Реал. Повеќе

Надреални три одбрани по ред на голманот на Дортмунд

После поразот од 5:0 против Баерн, многумина мислеа дека Дортмунд ја изгуби шампионската трка. Во 29' коло од Бундеслигата, Борусија го пречека Мајнц и едвај го совлада со 2-1 со головите на чудесниот Жадон Санчо. Ама најзаслужен за трите бода е голманот Роман Бурки кој во 87' минута со три чудесни одбрани го сочува водството. Повеќе

Најк потпишал договор вреден 10 милиони долари со 14-годишно дете од Борусија

Откако видел за каков талент станува збор, гигантот за спортска опрема решил да го „капариса“ малиот Јусуфа Мукоко кој постигнал 106 гола на 67 меча за младинците на Дортмунд. Повеќе

Јуве и ПСЖ се да речеме веќе шампиони, а веројатно и Барса

Манчестер Сити му бега на Ливерпул еден бод, а Баерн и Борусија се на исто. Само тука може и треба да се очекува пеколна неизвесност до крај. Во Шпанија Барселона полека ита кон титулата, а во Италија и Франција тие што се втори џабе везат. Повеќе

Auf Wiedersehen

Синоќа одличен провод имаа и навивачите на Тотенхем кои уживаа во триумфот над Дортмунд и пласманот во четвртфинале од ЛШ. Повеќе

Цар Душан и Ајакс го прегазија Реал среде Мадрид
Лига на шампиони

Во една од најдобрите вечери во историјата на славниот клуб од Амстердам, Ајакс го понижи Реал и со 1-4 оди во четвртфиналето. Тадиќ со 2 магични асистенции и прекрасен гол заслужено играч на мечот. Кејн го носи Тотнем понатаму. Повеќе

Навивачите на Дортмунд од принципи не гостуваа во понеделник, по цена на титула
Gegen Montagsspiele

Борусија Дортмунд после цели 7 години може да стане шампион на Германија, но навивачите на овој клуб кои важат за едни од најверните во Европа, го пропуштија важното гостување во Нирнберг. Од принципи. Повеќе