таг: атлетико мадрид

На Сосиедад му паѓаат 24 милиони евра од небо

Антоан Гризман, светскиот шампион со Франција летово ќе замине во нов клуб. Ваква вест во последните 2 години сигурно сте прочитале 15-20 пати. Ама овојпат дефинитвно оди и на својот поранешен клуб му носи богатство. Повеќе

Кавур ја основа Италија, Масимилјано Алегри ја обедини

Уште од голот на Гросо 2006 во Дортмунд Италија не била обединета како синоќа. Камбекот на Јуве против Атлетико го славеа и честитаа и оние од Рим и од Неапол и од Калабрија. А сè благодарение на човекот кој изнесе најголем товар на грб и ја сработи својата работа. Повеќе

Херојски хет-трик на Роналдо за елиминација на Атлетико

Ако вечерва Кристијано Роналдо, како и секој навивач на Јуве побараше режисер за да им го напише најпосакуваното сценарио за реванш осминафиналниот дуел од ЛШ, тоа ќе изгледаше токму вакво. 3:0 и три гола токму на Роналдо против довчерашниот градски ривал. Па има ли послатко? Повеќе

Една од причините за поразот на Јуве од Атлетико

„Јорганџиите“ му дадоа 2 гола на Јувентус во самиот финиш и скоро да ја завршија работата околу пласманот понатаму. Во разните анализи се појави и податок околу тоа колку време фудбалерите на Атлетико се во клубот а колку оние на Јуве. Повеќе

Сите одлуки по консултација со ВАР во Лига на шампиони

Ова е првата нокаут фаза во историјата на Лига на шампиони во која се користи технологијата на видеоповторување. На првите средби меѓу Атлетико и Јувентус, како и Шалке и Ман. Сити имаше неколку прегледувања на спорни моменти. Повеќе

Нема потврда екипа од Атлетико Мадрид

Најголемиот проблем кога играш против Атлетико под водство на Симеоне е да му дадеш гол, особено дома. Oна „Битно да не примиме гол, а дадеме барем еден“ кај нив е светост. Шест сезони им успева. Повеќе

Диего Симеоне едно две па збори за мадиња и гестикулира мадиња

Не му е прв, а со оглед на неговиот бурен темперамент, ни последен пат да се фаќа за јајца и да демонстрира машкост. Повеќе

Роналдо со ист гест неколку пати ги провоцираше навивачите на Атлетико

Триесет и четиригодишниот Португалец не можеше да оддолее на жестоките свирежи од „Ванда Метрополитано“ стадионот во Мадрид, па со прсти им покажа на домашните навивачи колку титули во Лига шампиони има освоено. Повеќе

Јувентус потона во Мадрид, Сити победи со пресврт во 90-та

По најдосадната осминафинална вечер во ЛШ со компир голови, спортската среда возрати со многу поголема возбуда и вкупно 7 погодоци. Шалке и Манчестер Сити одиграа лудачки меч со два пресврти, а Јувентус се соочи со пораз доста незгоден за анулирање. Повеќе