таг: Втора светска војна

Голманот на Манчестер Сити кој бранел во финале со скршен врат

Замислете си како војник од нацистичка Германија престојува како заробеник во Англија. Го ослободуваат, брани во аматерска лига, стигнува до ракавиците на Сити, станува херој и добива орден од англиската кралица. Ова го има само на филм. Не, туку прво е вистинска приказна, која наскоро ќе ја гледаме на филм. Повеќе

Како во Полска се играл фудбал за време на Втората светска војна

Во време кога за крив поглед се завршувало во концентрационен логор, голема група ентузијасти и покрај забраната скришно организирале фудбалска лига. Окупаторот затворал, убивал, рушел стадиони, но фудбалот во Полска преживеал и покрај сите ужаси. Повеќе

Време е Јапонија да се помири со исходот од Втората светска војна

Пораката е од рускиот министер за надворешни работи, според кого доволно децении се чека Јапонија да дојде на себе околу поразот и конечно да го потпише мировниот план со Русија. Двете земји се уште немаат потпишано мировен договор за завршување на Втората светска војна. Повеќе

За Полска, Германија уште има за плаќање за Втора светска војна

Тензиите меѓу Полска и Германија моментално се на неизбежното „должите уште пари од војната“ ниво. Повеќе

Војтек или мечката што се бореше против фашистите

Приказната за мечето пораснато од полски војници, кое им помогнало на сојузниците во битката кај Монте Касино од 1944, ќе биде преточена во анимиран филм. Повеќе

„Ролан Гарос“ бил логор во Втора светска војна
Французите не сакаат да се сеќаваат

Во неделата во Париз стартуваше „Ролан Гарос“ - еден од најстарите турнири на светот, но организаторите сакаат да заборават на шест години од својата долга историја. Повеќе

Не заборавајте дека Советскиот Сојуз го спаси светот од Хитлер

Според една калкулација, за секој еден Американец кој загина во борба со Германците, има 80 советски војници кои загинаа правејќи го истото, пишува Ишан Тарур во текстот за Вашингтон пост. Повеќе

Големиот масакр на кучиња и мачки во Британија
Една поинаква историја

Деновиве (и не само деновиве) кај нас е актуелна темата со расфрлањето отров по улици со кој се трујат уличните животни. Но во екстремни околности низ историјата луѓето се решавале сами да ги еутаназираат своите миленици. Оваа книга зборува за една таква трагедија, која се случувала непосредно пред Втората светска војна. Повеќе

Како Хуго стана Бос

Хуго Фердинанд Бос е еден наизглед обичен германски граѓанин кој го наследува семејниот бизнис за долна облека во родниот град Мецинген, а потоа ја исполнува својата должност кон државата служејќи воен рок. Следува мобилизацијата во 1914, тој учествува во Првата светска војна. Она што таму Бос го учи е дека војната е најдобриот бизнис. Повеќе