таг: трансфер

Зошто Западот стално го куди Истокот, па макар и преку фудбал

Јирген Клоп како да го запали шкорчето во сноп сено со изјавата дека е неодговорно од УЕФА што едно големо финале на Лига Европа ставила во Баку до каде е многу тешко да се стигне по алтернативен начин. Еден народен писател од Баку му одговори. Повеќе

Летото е уште далеку, а топ клубовите веќе направија големи трансфери

До отворањето на преодниот рок во најголемите европски фудбалски лиги има уште неколку месеци, а гигантите веќе завршија голем дел од работата. Повеќе

Јувентус ги враќа парите од трансферот на Роналдо со непознати играчи

Вечерва од 21 во Мадрид, Јувентус и Кристијано Роналдо ќе имаат тешко гостување во Лигата на шампионите против Атлетико. Во меѓувреме Италијанците пишуваат дека Јуве ги враќа парите од трансферот на Португалецот. Повеќе

Трансфер за кој нема ништо да разберете

Не знаеме што збори овој, ниту на кој јазик е ова чудно и смешно мрмлање, само сигурни сме дека ова е монтажа чисто како заебанција за на 31 јануари, последниот ден за трансфери. И титлот благе везе нема. Повеќе

Кардиф (не) сака да плати за трансферот на Сала, правник објаснува зошто

Мошне непријатно и помалку бизарно е да се потегне темата за трансферот на младиот фудбалер чиј авион исчезна кај каналот Ла Манш, но од правна гледна точка е важно прашање и сега клубовите треба да дадат одговори. Повеќе

Ајакс го купил Де Јонг 1 евро, а го продаде за 75 милиони евра

Најсмешно од сè е што комшиските клубови Вилјем Втори и Валвајк со години соработувале ортачки, но процентот кој требал да се земе од Ајакс за трансферот на Френки Де Јонг направил цел циркус. Повеќе

Маркетингот на Рома е многу, многу јак

Просто и да не си навивач на овој италијански тим, луѓето кои им ги водат официјалните профили на социјалните мрежи прават да се смееш и на шеги на сметка на твојот омилен клуб. Повеќе

На факултет за фудбалска економија, Мончи треба да држи катедра

Додека многу клубови работат „на слепо“ и носат играчи за кои новинарите пишуваат бајки, Рамон Родригез Вердехо попознат како Мончи има цела стручна методологија на работа пред да потпише со еден фудбалер и да го презентира во јавноста. Повеќе

Првпат после 15 години еден англиски клуб ни купи ни продаде играч

Тотенхем направи необичен рекорд на трансфер пазарот: за време на летниот преоден рок првпат од 2003 немаа ниту еден трансфер и по тоа се единствени во Премиер. Повеќе